آشنایی با  گرایش مهندسی محیط زیست

کارشناسی ارشد محيط زيست گرایشی از رشته مهندسی عمران است که با موضوعاتی نظیر عملکرد مواد شیمیایی و زیست‌شناسی موجودات، مباحث مربوط به اتلاف گرما و انرژی حرارتی، تصفیه و پالایش آب و هوا و اصلاح وبهبود مکان‌هائی که در اثر آسیب‌های قبلی و آلودگی­ های صنعتی صدمه دیده‌اند، در ارتباط می­باشد.

هدف دوره کارشناسي ارشد محيط زيست، افزايش اطلاعات کارشناساني نظير کارشناسان مهندسي عمران، مهندسي آب، مهندسي شيمي، مهندسي محيط زيست، مهندسي مکانيک، مهندسي بهداشت محيط و آموزش افرادي است که داراي توانائي‌هاي لازم جهت طراحي و نظارت برحسن اجراي پروژه‌هاي تخصصي در زمينه‌هاي مختلف مهندسي محيط زيست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقيقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زيست محيطي کشور باشند. از جمله پروژه هاي تخصصي مرتبط با اين رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 شناخت و کنترل آلودگي منابع آب، خاک و هوا

 طراحي تاسيسات آب و فاضلاب شهري، روستايي و صنعتي

 کنترل آلودگي‌هاي حاصل از مواد زائد جامد

 برنامه ريزی و مديريت اجراي طرح‌هاي زيست محيطي

 ارزيابي زيست محيطي طرح‌هاي عمراني

این گرایش کارشناسی ارشد، مختص گروه مهندسی عمران نمی­باشد و از رشته­ های مهندسی آب، مهندسی مکانیک، مهندسی محیط زیست (بهداشت محیط)، شیمی (نساجی) و مهندسی پلیمر نیز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد دارد.

دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد محیط زیست مانند تمام گرایش‌های دیگر عمران در دوره پژوهش­ محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمينار و 6 واحد پايان­ نامه است. در دوره آموزش­ محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش محيط زيست عبارتند از:

اصول مهندسی تصفيه آب و فاضلاب و مبانی انتقال و انتشار و مدلسازی آلاینده ها به همراه دو درس از بین دروس اصول مهندسی آلودگي هوا، اصول مهندسی و مدیریت پسماند و توسعۀ پایدار و مدیریت محیط زیست

همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

آلودگي آب‌هاي سطحي و زيرزميني، مواد زايد خطرناک، روش‌هاي عددي در مهندسي محيط زيست، طراحي تصفيه‌خانه آب و فاضلاب، آلودگي صدا و کنترل آن، مديريت و برنامه‌ريزي محيط زيست، زباله‌سوزي، تصفيه فاضلاب‌هاي صنعتي، آلودگي خاک، آلودگي‌هاي دريا و روش‌هاي کنترل آن، تصفيه آب، روش‌هاي ارزيابي زيست محيطي پروژه‌ها، طراحي تجهيزات کنترل آلودگي هوا، اندازه‌گيري و ارزيابي آلودگي هوا، تهويه صنعتي، کنترل آلودگي هوا در محيط‌هاي بسته، مديريت کيفي منابع آب و .....

دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

اين گرايش نخستين بار در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تربيت مدرس دانشجو پذيرفته است. مطرح‌ترين دانشگاه‌ها در سطح کشور که در آن‌ها دوره کارشناسي ارشد محيط زيست برگزار مي‌گردد عبارتند از:

دانشگاه صنعتي شريف، دانشگاه تهران (دانشکده فني)، دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي، دانشگاه صنعتي اميرکبير، دانشگاه علم و صنعت ايران، دانشگاه صنعتي اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تربيت مدرس و همچنين دانشکده محيط زيست دانشگاه تهران در 5 گرايش تخصصي زير مجموعه محيط زيست تحت عنوان‌هاي آب و فاضلاب، آلودگي هوا، سواحل، مواد زايد جامد و منابع آب.

زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

در این گرایش امکان ادامه تحصيل در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد و شرایط گرفتن بورس برای ادامه تحصيل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور نيز امکان­پذیر است. فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:

همکاری با وزارتخانه­ ها و سازمانهای مسئول برنامه ­ریزی در زمینه مهندسی محیط زیست، مهندسین مشاور و شرکتهای مجری طرحهای مهندسی محیط زیست و صنایع مختلف جهت کنترل و یا کاهش آلودگی­های زیست محیطی

همکاری با مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاهها در ارتباط با موضوعات و گرایشهای مهندسی محیط زیست

همکاری با مراکز آموزش عالی و مراکز آموزشی جهت تکمیل کادر هیئت علمی مهندسی محیط زیست

بنابر موارد گفته شده، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در دفاتر محيط زيست شهرداري‌ها، سازمان حفاظت محيط زيست کشور، واحدهاي محيط زيست مستقر در تمامي کارگاه‌هاي شرکت‌هاي پيمانکاري کشور و تشکل‌هاي غير دولتي حامي محيط زيست، مشغول به کار شوند. علاوه بر اینها شرکت‌هاي مهندسي مشاور نيز در زمينه محيط زيست فعاليت مي‌کنند که دو شرکت "آب‌ و محيط خاورميانه" و "پويندگان محيط زيست" در جامعه مهندسان مشاور ايران به صورت رسمي در زمينه ارزيابي‌هاي محيط زيستي فعال‌اند.

تعداد پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی در سال 1395

در جدول زير تعداد پذيرش دانشجو در سال 95 در دانشگاههای تهران و شهرستان بر اساس نوع پذيرش آورده شده است.

 

 

تفاوت گرایش مهندسی عمران محیط زیست با گرایش محیط زیست

در گرایش مهندسی عمران محیط زیست بیشتر بحث مهندسی عمران محیط زیست، طراحی سیستم های تصفیه و مباحث مهندسی مطرح می شود. ولی در گرایش محیط زیست بیشتر بحث های مدیریتی مطرح می گردد. 

کمی توضیح بیشتر در مورد دوره های بین الملل، مجازی و پردیس

الف) دورۀ بین الملل: این دوره معمولا در جایی (شهری) غیر از محل اصلی دانشگاه برگزار می شود و هزینۀ نسبتا بالایی نسبت به سایر دوره های کارشناسی ارشد دارد. در این دوره ها اصولا باید اساتید دانشگاه اصلی، مدرس بوده و کلاس ها را برگزار کنند. اما در برخی مواقع دانشگاه ها از انجام این کار سر باز می زنند. لازم بذکر است در مدرک فارغ التحصیلان این دوره، عنوان پردیس دانشگاهی قید خواهد شد.

ب) دورۀ مجازی (الکترونیکی): این دوره‌ها برای افرادی که امکان شرکت در کلاسهای حضوری را ندارند مثلا کارشناسان و مهندسین مشغول خدمت در مناطق نفت خیز کشور، این امکان را فراهم می­سازد که از طریق اینترنت و بصورت آنلاین کلاس درس مخصوص دورۀ مجازی را با اساتید داشته باشند. معمولا اساتید دوره های مجازی، همان اساتید هیئت علمی دانشکده ها هستند. این دوره‌ها، دوره رسمی کارشناسی ارشد بوده و به اعطای مدرک کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتهی می­گردد. 

برای پذیرش در این دوره ها، دانشجویان می توانند از طریق آزمون کارشناسی ارشد و همچنین آزمون دوره های مجازی ویژۀ شاغلین که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می شود، شرکت کنند.

هزینۀ تحصیل در این دوره ها شامل: 1- شهریۀ ثابت هر ترم. 2- هزینۀ اخذ هر واحد درسی. 3- هزینۀ پایان نامه. 4- هزینۀ اخذ واحد های مردودی می باشد. این هزینه ها هر سال تغییر کرده و از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و همچنین برای رشته های مختلف، متفاوت است. شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر خود، به قسمت مرکز آموزش الکترونیکی رفته و از شهریۀ دورۀ مجازی مطلع شوید.

ج) پردیس: این دوره ها هم مثل دوره های بین الملل  در جایی (شهری) غیر از محل اصلی دانشگاه ها برگزار می شود. ( البته در برخی از دانشگاه ها مانند امیرکبیر  و علم و صنعت محل تشکیل کلاس ها در خود دانشگاه می باشد) تفاوت اصلی دورۀ بین الملل و پردیس در این هست که در دوره های بین الملل، علاوه بر جذب دانشجویان از خارج از کشور، بایستی دانشجو مدرک زبان بین المللی معتبری نیز ارائه دهد. حال آنکه دوره های پردیس صرفا برای دانشجویان ایرانی هست. لازم بذکر است در مدرک فارغ التحصیلان این دوره نیز، عنوان پردیس دانشگاهی قید خواهد شد.