مصاحبه با دکتر نادر فنائی

1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من نادر فنائی هستم، عضو هیئت علمی دانشکدۀ مهندسی عمران دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و عضو بنیاد ملی نخبگان ایران. اینجانب هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رسانده‌ام. در سال 1374 در اولین مسابقه ریاضی دانشگاه شریف در بین دانشجویان کلیه رشته‌ها حائز رتبه ممتاز شدم. سپس در سال 1378 رتبۀ اول المپیاد دانشجویی عمران را کسب کردم. در سال 1380 موفق به اخذ رتبۀ اول آزمون دکترای اعزام به خارج شدم و در سال 1385 نیز دانشجوی سال عمران کشور شدم. همچنین در روز مهندسی (پنجم اسفندماه) سال 1386 از طرف سازمان نظام مهندسی ساختمان و مسکن به عنوان مهندس نوآور انتخاب شدم.

2- چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

اینجانب از سال 1379 تدریس خود را آغاز کردم و 16 سال سابقۀ تدریس مداوم در حوزۀ ارشد دارم.

3- در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

در حال حاضر دروس تحلیل سازه‌ها، مقاومت مصالح و همچنین سازه‌های فولادی و بتنی را در کلاس‌های آمادگی ارشد تدریس می‌کنم.

4- نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

با توجه به نوع سؤالاتی که در دروس تحلیل سازه‌ها و مقاومت مصالح مطرح می‌شود، دانشجویان بایستی بسیار عمیق و جامع این دروس را مطالعه کنند. می‌توان گفت برخلاف دروس فولاد و بتن که بیشتر سؤالات آنها مفهومی است، تقریباً تمام سؤالات تحلیل سازه‌ها و مقاومت مصالح بصورت محاسباتی بوده و دانشجویان بایستی با حل کردن طیف وسیعی از تست‌ها و مسائل متنوع، آمادگی لازم را کسب کنند. در دروس فولاد و بتن، درک مفاهیم معمولاً برای پاسخگویی به تست‌ها کفایت می‌کند و دانشجویان بایستی بدون صرف وقت روی مسائل وقت‌گیر، انرژی خود را روی یادگیری نکات و مفاهیم طراحی متمرکز کنند. البته باید این نکته را هم عنوان کنم که سوالات درس بتن در چند سال اخیر، بسیار مشکل بوده و به همین علت بهتر است دانشجویان بیشتر وقت خود را بر روی درس فولاد بگذارند.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس مکانیک جامدات چیست؟

بنده این کلاس ها را گامی نوین و کاملا تخصصی در دوره های آمادگی آزمون کارشناسی ارشد می دانم. یکی از ویژگی های بارز کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، بررسی و حل سوالاتی است که بنده پیش بینی می کنم در آزمون های سراسری سال های آتی می توانند مطرح شوند. ممکن است از خود بپرسید چرا این سوالات در کلاس درس اصلی حل نمی شوند. پاسخ آن است که حل این سوالات در کلاس درس اصلی، ریتم منظم کلاس را بر هم می زند. بنابراین پس از آنکه در کلاس درس اصلی، مطالب درس مکانیک جامدات و تمرین های آموزشی ارائه گردید و نکات تستی و کنکوری گفته شد، در کلاس طرح ویژه نوبت به حل سوالات مذکور می رسد.

علاوه بر این در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، سوالات سطح بالاتر بررسی شده و تست های ابتکاری تر نیز حل می گردند. همچنین دانشجویان می توانند در این کلاس ها اشکالات درسی خود را نیز پرسیده و به طور کامل برطرف نمایند.

بنابراین بنده این کلاس ها را برای جمع بندی مطالب، رفع اشکالات درسی و بررسی سوالات احتمالی در آزمون سراسری، بسیار مفید می دانم.  

6- چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

اینجانب در آغاز دوره کارشناسی ارشد اقدام به تألیف کتاب‌های تست مقاومت مصالح و تحلیل سازه‌ها نمودم که در حال حاضر به چاپ یازدهم رسیده‌اند. از هفت سال پیش که هسته مرکزی مؤسسه سری عمران به همت دکتر شریفیان شکل گرفت به دعوت آقای مهندس ساسان امیرافشاری به مجموعه ملحق شدم و با همکاری آقای آهنگر تألیف کتاب‌های مقاومت مصالح، سازه‌های فولادی و بتنی را انجام داده‌ایم.

7- کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

کلاً من مطالعه کتب مرجع را برای آمادگی کنکور ارشد توصیه نمی کنم. احتمالاً منظور شما کتاب‌های مناسب برای کنکور ارشد است. با توجه به اینکه مجموعه سری عمران پس از تغییرات گسترده در کنکور کارشناسی ارشد عمران شکل گرفته است و با بررسی شرایط جدید کنکور ارشد با استفاده از یک کادر با سابقه و توانمند کتابهایش را تألیف کرده است، به نظر من کتاب‌های سری عمران بهترین کتاب‌ها برای کنکور کارشناسی ارشد عمران هستند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد، چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

به عقیدۀ بنده شرکت در آزمون های آزمایشی ای که استانداردی شبیه آزمون سراسری داشته باشند، محاسن زیادی به همراه خواهد داشت. اولا دانشجو می تواند با شرکت در این آزمون ها با شرایط جلسۀ آزمون اصلی و اینکه باید بیش از 4 ساعت روی صندلی بنشیند، آشنا می شود. یعنی سیستم بدنی دانشجو برای آزمون اصلی آماده خواهد شد. ثانیا نقاط قوت و ضعف دانشجو مشخص می شود. مثلا اگر شما در 2-3 آزمون آزمایشی موفق به حل سوالات مبحثی مانند اعضای محوری در مقاومت مصالح نمی شوید، متوجه خواهید شد که در این مبحث ایراد دارید. ابتدا در پی رفع اشکالات این مبحث بر می آیید و چنانچه در آزمون بعدی بار دیگر این ضعف مشاهده شود، می توانید نسبت به حذف این مبحث تصمیم بگیرید. بدین ترتیب شما می توانید نقاط قوت خود را تقویت کرده و نقاط ضعف خود را نیز به حداقل برسانید.

شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد به نوعی کسب تجربه است. شما برای آنکه در آزمون کارشناسی ارشد تجربه کسب کنید 2 راه دارید: 1- یک الی دو سال (در برخی مواقع بیشتر) زمان صرف کنید تا در نهایت تجربۀ لازم برای موفقیت را بدست آورید. 2- با شرکت در آزمون های آزمایشی و پرداخت هزینۀ این آزمون ها، چندین بار تجربۀ آزمون کارشناسی ارشد را کسب کنید. به نظر من راه حل دوم منطقی تر و مناسب تر است.

9- با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

زمان شروع مطالعه دروس بستگی به وضعیت داوطلب دارد. داوطلبانی که مشغول به کار هستند باید از یک تا یک و نیم سال قبل از کنکور مطالعه‌شان را شروع کنند ولی برای دانشجویان عمران، تابستان بعد از سال سوم زمان مناسبی است و اگر از تیر یا مرداد ماه مطالعه دروس آغاز شود قطعاً تا اردیبهشت ماه آمادگی لازم کسب خواهد شد.

10- نظر شما در مورد آزمون دانشگاه آزاد و اصولاً ادامۀ تحصیل (تحصیلات تکمیلی) در دانشگاه آزاد چیست؟

علیرغم دید منفی که نسبت به دانشگاه آزاد در جامعه وجود دارد شخصاً در طول یازده سال تدریسم دانشجویان قوی و مستعدی از دانشگاه آزاد دیده‌ام ولی از این واقعیت نمی‌توان گذشت که سطح متوسط دانشجویان در دانشگاه آزاد از دانشگاه‌های دولتی پایین‌تر است. با توجه به قویتر بودن کادر هیئت علمی در دانشگاه‌های دولتی کلاً ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی توصیه می‌شود ولی در مواردی که داوطلب موقعیت شغلی خوبی داشته باشد به‌طوریکه نتواند محل تحصیل خود را دور از محل اشتغالش انتخاب کند و یا اینکه احتمال قبولی او در کنکور سراسری به هر دلیلی پایین باشد، ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد توصیه می‌شود. البته واقعاً از انصاف نباید گذشت که تاکنون واحدهای علوم و تحقیقات در دانشگاه آزاد نیز عملکرد خوبی داشته‌اند.

11- نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

از شما به خاطر این سؤال خوب تشکر می‌کنم. کنکور کارشناسی ارشد کنکور دشواری است و دانشجو زمان ندارد تا سعی و خطا کند. مشاوره و هدایت تحصیلی در مدت زمان مطالعه می‌تواند دانشجو را از انحراف حفظ کند و برای اکثر دانشجویان این مسأله ضروری می‌باشد.

12- مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

نظر به تعداد زیاد دروس کارشناسی ارشد رشته عمران (14 درس)، مسأله‌ای که در اکثر داوطلبان مشاهده می‌شود اینست که در ابتدا با انگیزه بالا و امید فراوان مطالعه را شروع می‌‌کنند و بعد با گذشت زمان به مرور روحیه و انگیزه خود را از دست می‌دهند. توصیه مهم من به دانشجویان اینست که با اطلاعات کافی و علم به سختی کار، قدم در این مسیر گذارند. از دیگر توصیه‌های من به دانشجویان، انتخاب منابع صحیح، شرکت منظم در کنکورهای آزمایشی، خلاصه‌نویسی مطالب در مدت زمان مطالعه، انجام دادن محاسبات به صورت دستی و بدون استفاده از ماشین حساب می‌باشد.

در پایان از شما که زحمت این مصاحبه را متقبل شدید، تشکر می‌کنم.


مصاحبه با مهندس ساسان امیرافشاری

1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من ساسان امیرافشاری هستم، کارشناس ارشد عمران از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی. در سال 1378 با نوشتن کتاب مکانیک خاک، به عنوان اولین فرد، تألیف کتاب‌های درسنامه محور را در کنکور کارشناسی ارشد عمران پایه‌ریزی کردم. در حال حاضر هم مدیر تألیف مؤسسه سری عمران در زمینۀ کتاب‌های آزمون کارشناسی ارشد می‌باشم.

2-چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

حدود 14 سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارم و طی این مدت در اکثر مؤسسات مطرح زمان خود تدریس کرده‌ام. در سال‌های 87 ، 88 و 89 نيز مدیریت معتبرترين آزمون‌های آزمایشی آن زمان را به عهده داشتم. از هفت سال قبل نیز با تأسیس مؤسسه سری عمران (نگاره) به صورت انحصاری فقط در این مؤسسه تدریس می‌کنم.

3-در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

در حال حاضر دروس مکانیک خاک و پی‌سازی و مکانیک سیالات و هیدرولیک را در کلاس‌های آمادگی کنکور کارشناسی ارشد تدریس می‌کنم.

 

4-نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

دروس مکانیک خاک و پی‌سازی برخلاف آنچه تصور می‌شود، کاملاً مفهومی هستند. یعنی نگرش حفظی به این دروس نتیجۀ مطلوبی در آزمون نخواهد داشت. دانشجویان عزیز بایستی مفاهیم پایه را به خوبی درک کنند و با حل تعداد مشخصی مسئله و تست به این مفاهیم مسلط شوند. در آزمون کارشناسی ارشد نیز، طراح چنین نگرشی دارد و معمولاً از طرح سؤال از یک فرمول یا نکتۀ خاص پرهیز می‌شود. طراح آزمون ارشد، سؤالات مشکل از مفاهیم ساده را مطرح می‌کند. باید این نکته را هم اضافه کنم که در کنکور های سراسری سال های 94 و 95 (خصوصا سال 94) یکسری سوال محاسباتی در درس مکانیک خاک و پی سازی طراحی گردیده است. به همین علت دانشجویان عزیز باید در کنار یادگیری مفاهیم این دروس، محاسبات عددی خود را نیز تقویت کنند.

در مورد دروس مکانیک سیالات و هیدرولیک وضعیت قدری متفاوت است. این دروس در مقایسه با مکانیک خاک و پی‌سازی مفاهیم کمتری دارند، ولی تنوع مسائل آنها خیلی زیاد است. بسیاری از نکات این دروس را بایستی با حل مسئله فراگرفت، بنابراین هر چه بیشتر در این دروس مسئله حل کنید و تست بزنید موفق‌تر خواهید بود.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس های مکانیک خاک و پی و نیز مکانیک سیالات و هیدرولیک چیست؟

ابتدا لازم می دانم بر روی این نکته تاکید کنم که کلاس های طرح ویژه، جزئی اصلی و جدا نشدنی از کلاس درس اصلی هستند. حتی این کلاس ها طوری برنامه ریزی شده اند که در همان ساعت و روز کلاس درس اصلی برگزار شوند. در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک خاک و پی سازی و نیز مکانیک سیالات و هیدرولیک اهداف مهمی دنبال می شود که از آن جمله می توان به ارائۀ جمع بندی و خلاصۀ مطالب درسی، بررسی نکات محاسباتی (حل مسائل عددی بدون استفاده از ماشین حساب)، حل سوالات سختی که در کلاس های درس اصلی نمی توان به آنها پرداخت و نیز رفع اشکالات درسی دانشجویان اشاره نمود. مثلا همین مورد اخر (رفع اشکالات درسی) را کمی توضیح می دهم. شما در کلاس درس اصلی با مفاهیم اصلی درس آشنا شده و این مفاهیم را در قالب تمرین ها و تست های استاندارد فرا خواهید گرفت. همچنین نکات و قلق های کنکوری نیز به شما ارائه می گردد. پس از کلاس و در منزل، شما جزوۀ درسی را مطالعه کرده و تمرینات مشخص شده در جزوه را حل می کنید. در این بین ممکن است برخی اشکالات درسی برای شما به وجود بیاید. حال شما که 80% مطلب درسی را یاد گرفته اید، می توانید این اشکالات جدید را در کلاس طرح ویژه و هنگام مرور همان مطلب درسی، از استاد این کلاس (آقای مهندس حسین فراهانی) پرسیده و مشکلات خود را در 20% دیگر درس نیز برطرف نمایید. 

6-چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

در سال 1379 اولین کتاب خود را در زمینۀ مکانیک خاک (کنکور کارشناسی ارشد) در انتشارات سیمای دانش به چاپ رساندم و طی 10 سال و 12 چاپ، این کتاب در حدود 40 هزار جلد تولید و به فروش رسید. در سال 1389 و بدنبال همکاری انتشارات سیمای دانش و مؤسسه سری عمران، کتاب جدیدی در مکانیک خاک تألیف کردم که در مجموعۀ کتاب‌های کنکور ارشد سری عمران قرار گرفت و هشت بار تجدید چاپ شد. در حال حاضر نیز کتاب مکانیک خاک از سری کتاب‌های نسل جدید سری عمران را تألیف کردم که تجربۀ 12 ساله تألیف و تدریس بنده می‌باشد. دومین کتاب اینجانب، مکانیک سیالات است که در سال 1388 به چاپ رسید و پس از 5 چاپ، در سال 1390 با تغییرات گسترده در قالب مجموعۀ کتاب‌های کنکور ارشد سری عمران قرار گرفت. سپس در سال 1394 کتاب نسل جدید مکانیک سیالات سری عمران را تالیف نمودم. همچنین در حال حاضر کتاب­های نسل جدید هیدرولیک و پی­ سازی سری عمران که با همکاری آقای مهندس حسین فراهانی بطور مشترک تألیف شده بود، تکمیل و منتشر گردید. علاوه بر کتاب‌هایی که نام بردم، در کتاب‌های سؤالات و پاسخنامه تشریحی کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد نیز که توسط مؤسسه سری عمران منتشر شد، بخش مربوط به دروس خاک، پی، سیالات و هیدرولیک به عهده اینجانب بوده است.

7-کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

بطور کلی برای کنکور کارشناسی ارشد، کتاب‌های مرجع را توصیه نمی‌کنم (کتاب‌های کنکور بهتر و مفیدترند) مگر آنکه بخواهیم بصورت موردی و در مبحث خاصی به آنها مراجعه کنیم. در این شرایط در درس مکانیک خاک و پی‌سازی می‌توان به کتاب ام داس ترجمه مهندس طاحونی، کتاب مکانیک خاک و پی تألیف دکتر کامبیز بهنیا و کتاب فوق‌العادۀ پروفسور Muni Budhu به زبان انگلیسی اشاره کرد. البته کتاب اخیر به زبان فارسی نیز ترجمه شده است که به نظر من بسیار ضعیف و تقریباً فاقد ارزش است. اگر بخواهیم کتاب مکانیک خاک تک (بدون پی) و کتاب پی تک (بدون مکانیک خاک) را به شما معرفی کنم، باید بگویم که کتاب مکانیک خاک مهندس ابن جلال کتاب خوبی است و کتاب پی J.Bowles نیز که به زبان فارسی ترجمه شده است، فوق‌العاده است.

 در درس مکانیک سیالات تعداد مراجع بسیار است. کتاب‌های استریتر، شیمز، وایت و فاکس از میان کتب قدیمی و کتاب‌های Munson و Cengel نیز از میان کتاب‌های انگلیسی جدید، کتاب‌های خوبی هستند. در مورد درس هیدرولیک نیز کتاب دکتر ابریشمی به زبان فارسی و کتاب‌های French و Chow به زبان انگلیسی مراجع مناسبی هستند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

در دورۀ پاییز دانشجویان باید با یک برنامه ریزی مناسب، دروس خود را مطالعه نمایند. شرکت در آزمون های آزمایشی با  استانداردی شبیه کنکور سراسری، می تواند همان برنامه ریزی دقیق را برای شما به وجود آورد. آزمون های آزمایشی سری عمران، توسط با سابقه ترین و مجرب ترین اساتید این رشته برنامه ریزی شده اند. به طوری که دانشجویان می توانند همگام با این آزمون ها پیش بروند و به تدریج مطالب درسی خود را مرور کنند.

همچنین شرکت در آزمونهای آزمایشی استاندارد باعث می شود شما مدیریت زمان را یادگرفته و در کنار آن، سرعت و تسلط خود در حل سوالات آزمون را بالا ببرید.

دقت داشته باشید که فقط آزمون های آزمایشی ای می توانند اهداف فوق را تامین کنند که دارای سوالاتی با استاندارد کنکور باشند. این سوالات باید توسط اساتیدی با تجربه و آشنا به فضای حاکم بر کنکور کارشناسی ارشد عمران، طراحی شده باشند. آزمون های آزمایشی غیر استاندارد نه تنها اهداف فوق را برآورده نمی کنند، بلکه مشکلاتی نیز برای دانشجو به همراه خواهند داشت.

9-با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

به نظر من داوطلبین آزمون سراسری، حتماً بایستی مطالعۀ مکانیک سیالات و هیدرولیک را از تابستان شروع کرده و تا قبل از پاییز آنرا تمام کنند. به این ترتیب فرصت کافی برای حل مسئله و تست خواهند داشت. همانطور که قبلاً هم اشاره کردم، درس مکانیک سیالات و هیدرولیک به شدت « مسئله محور» است. در مورد درس مکانیک خاک بهتر است تا شروع مطالعه از تابستان باشد ولی چنانچه به هر دلیلی مطالعۀ این درس به پاییز موکول شد، جای نگرانی وجود ندارد. داوطلبین می‌توانند با مطالعه منسجم و صحیح این درس و یا شرکت در کلاس‌های آمادگی ارشد، به نتیجۀ مطلوب دست یابند

10-نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

به نظر من خیلی بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کنید مهم است. یک مشاور خوب می‌تواند با برنامه‌ریزی صحیح و راهنمایی درست دانشجو در مسیر پر تلاطم آمادگی برای کنکور، نقش بسزایی در موفقیت وی داشته باشد. متأسفانه در حال حاضر بسیاری از مؤسسات با عنوان‌های فریبنده و تبلیغاتی، سعی در ارائه مشاوره به دانشجویان دارند. آنها مدعی هستند که نفرات برتر و رتبه‌های تک رقمی کنکور سال‌های قبل را به خدمت گرفته‌اند. من یک سؤال از شما می‌پرسم؛ آیا فردی که رتبۀ تک رقمی کنکور ارشد است و فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف می‌باشد، می‌تواند برای دانشجوی فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد که رتبۀ زیر 200، زیر 500، زیر 1000و یا قبولی در آزمون می‌خواهد، الگوی مناسبی باشد؟ آیا این دو شرایط مطالعۀ یکسانی دارند؟ من فکر می‌کنم که بهترین افراد برای مشاوره و برنامه‌ریزی درسی دانشجویان، اساتید مجرب و با سابقۀ کنکور ارشد هستند که در طول دوران تدریس خود با دانشجویان زیادی مواجه شده و شرایط مختلفی را دیده‌اند.

11-مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

افرادی که قصد شرکت در آزمون ارشد را دارند، بهتر است تا قبل از هر کاری به نکات زیر توجه کنند:

اول:آمادگی برای کنکور ارشد مسیر پر پیچ و خمی است که طی کردن این مسیر و قبولی در آزمون نیازمند برنامه‌ریزی صحیح، مدیریت مناسب و اجرای قوی است. اراده و تلاش شما برای موفقیت در این مسیر، حرف اول را می‌زند. اگر از ارادۀ کافی برخوردار نیستید، وقت خود را تلف نکنید و دنبال کار دیگری بروید.

دوم:اگر برای شرکت در آزمون تصمیم خود را بطور قطعی گرفته‌اید، قبل از ثبت نام در کلاس‌های آمادگی ارشد یا ثبت نام برای کنکورهای آزمایشی حتی قبل از خرید هر کتابی، به اندازۀ کافی تحقیق کنید. کمی تحقیق در این مورد، به راحتی راه درست را به شما نشان می‌دهد.

سوم:برای کنکور ارشد انرژی خود را تقسیم کنید. آهسته و پیوسته پیش بروید. یک ماه آخر بسیار مهم و حیاتی هست و شما بایستی انرژی زیادی را به آن اختصاص دهید.

در خاتمه از شما به خاطر این مصاحبه تشکر می‌کنم.


مصاحبه با دکتر محمد آهنگر

1- با عرض سلام خدمت استاد گرامی، لطفاً خودتان را معرفی نمایید و مختصری از رزومۀ خود را بیان کنید.

من محمد آهنگر هستم، از مؤلفین و مدرسین مؤسسه سری عمران که از سال 1385 مشغول تألیف (یا ناظر تألیف) در 9 کتاب کنکور کارشناسی ارشد بوده و در حال حاضر در گرایش سازه‌های دریایی در مقطع دکتری در حال ادامه تحصیل می‌باشم.

2-چند سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را دارید؟

اینجانب حدود 10 سال سابقۀ تدریس در کنکور کارشناسی ارشد را داشته و در این مدت در اکثر مؤسسات تدریس کرده‌ام. در حال حاضر دروس فولاد و بتن و تحلیل و مقاومت را (‌که در سه سال اخیر بیش از 1200 دانشجو در آن داشته‌ام) به صورت انحصاری در مؤسسه سری عمران (نگاره) تدریس میکنم.

3-در حال حاضر چه دروسی را تدریس می‌کنید؟

من به تدریس درس‌های فولاد و بتن علاقۀ فراوانی دارم و در درس‌های مقاومت و تحلیل نیز به دلیل شیوۀ طبقه‌بندی‌ام از مطالب، هر ساله استقبال فراوانی از کلاسهایم می‌شود.

4-نحوۀ مطالعۀ این دروس از نظر شما به چه صورت است؟

درس‌های فولاد و بتن کاملاً مفهومی بوده و برای پاسخگویی به آنها در زمان کوتاه، مطالعۀ کتاب‌های سری عمران و استفاده از کلاس بسیار توصیه می‌شود. دقت شود که استفاده از کلاس با یک استاد حرفه‌ای زمان مطالعه شما را 80 درصد کاهش داده و این صرفه‌جویی زمانی می‌تواند صرف زدن تست‌های بیشتر و مطالعۀ سایر درس‌ها شود. همچنین متذکر می‌شوم که در درس فولاد و بتن اگر با صرف زمان A به درصد 40  رسیدید برای رسیدن به درصد مثلاً 60 باید زمان5A  صرف شود که این موضوع مقرون به صرفه نیست . شاید به همین دلیل است که  میانگین 200 نفر اول در این درس در کنکور معمولا زیر 30 درصد است. یک جزوۀ کلاسی کامل که بیشتر به بررسی مطالب مهم می‌پردازد، در این درس شما را به راحتی به درصد 40 می‌رساند که بالاتر از میانگین 200 نفر اول است.

اما یک نکتۀ مهم در مورد درس های فولاد و بتن. با توجه به سبک جدید سوالات این دو درس در کنکور های 5 سال اخیر، اغلب دانشجویان تصمیم میگیرند تمرکز خود را بر روی درس فولاد بگذارند. در همین راستا و با توجه به تجربۀ چندین و چند سالۀ بنده در برگزاری کلاس های درس فولاد و بتن، هم اکنون کلاس این دروس در موسسۀ سری عمران (که مدرس آن اینجانب می باشم) در مدت زمانی کمتر نسبت به سال های قبل، یعنی به صورت یک دورۀ فشرده برگزار می شود. در این کلاس تاکید بیشتری روی درس فولاد بوده(در حدود 80% زمان کلاس) تا دانشجویان، این درس ساده تر را بطور کامل فرا بگیرند. سپس مروری بر درس بتن انجام خواهد شد تا برخی قسمت های این درس که احتمال حل سوال از آن بیشتر است، بررسی شده باشند. بدین ترتیب شما می توانید با صرف زمان و انرژی کمتر و با مواجه شدن با حجم مطالب درسی کمتر، به نتیجۀ مطلوب و دلخواه خود در این دروس برسید. این یعنی حرفه ای بودن در مطالعۀ دروس فولاد و بتن!

 در درس تحلیل و مقاومت شرایط متفاوت بوده و درصد کسب شده، متناسب با زمان و حل تست‌های بیشتر توسط دانشجو است. در این درس به غیر از یک استاد خوب، تلاش زیاد دانشجویان نیز نیاز است.

5- برنامۀ شما برای کلاس های طرح ویژه در درس های مکانیک جامدات و فولاد و بتن چیست؟

در کلاس های طرح ویژۀ مکانیک جامدات، سوالات مشکل تر (نسبت به کلاس درس اصلی) بررسی شده و برای دانشجویان حل می شوند. آشنایی با تمرین های برخی از کتب مرجع لاتین جدید (که تعدادی از سوالات کنکور از آن طرح شده اند) از دیگر برنامه های این کلاس ها می باشد. همچنین کلیه اشکالات درسی دانشجویان که ممکن است پس از کلاس اصلی برایشان به وجود آمده باشد، مطرح شده و برطرف می گردند.

در کلاس طرح ویژۀ فولاد و بتن نیز در نظر دارم پر تکرار ترین مباحث در کنکور را به همراه تستهایی استاندارد برای دانشجویان عزیز حل و بررسی نمایم.

6-چه کتاب‌هایی را در زمینۀ کنکور کارشناسی ارشد تألیف کرده‌اید یا بخشی از تألیف آن به عهدۀ شما بوده است؟

کتاب‌های سازه‌های فولادی (سری عمران)، سازه‌های بتنی در دو جلد (سری عمران)، مقاومت مصالح (سری عمران)، تحلیل سازه‌ها (سری عمران) جزو پر فروشترین کتاب‌های مهندسی عمران است که بنده در آنها یا به عنوان مؤلف و یا به عنوان مدیر تألیف نقش داشتم. من به کار تألیف علاقه فراوانی دارم و تلاش کردم  در تألیف بسیاری از کتاب‌های سری عمران مانند راه‌سازی، روسازی، زبان عمومی، تحلیل سازه و ..... تجربیاتم را در اختیار دوستانم قرار ‌دهم. از طرفی مدیر تألیف کتاب‌های نظام مهندسی انتشارات سری عمران نیز هستم.

7-کتاب‌های مرجعی که در درس خودتان توصیه می‌کنید، چه کتاب‌هایی هستند؟

در درس فولاد و بتن و تحلیل و مقاومت، اصولاً با توجه به زمان محدود، خواندن مراجع حجیم موجود برای دانشجویان ممکن نمی‌باشد و استفاده از کتاب‌های کنکور را بیشتر توصیه می‌کنم. کتاب‌های مقاومت مصالح و تحلیل سازۀ سری عمران که اینجانب نیز در تک تک مراحل تألیفش حضور داشتم، در درس مکانیک جامدات نیاز کامل دانشجویان را برطرف می‌کند.

8- به نظر شما شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد چه تاثیری بر روند آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت؟

یک آزمون آزمایشی استاندارد در واقع یک فرصت طلایی است تا بتوانید میزان تسلط خود بر مطالب درسی را محک زده و نظم ذهنی لازم برای جلسۀ آزمون کارشناسی ارشد را به بهترین شکل ممکن کسب کنید. همچنین باعث می شود شما برای مطالعۀ دروس خود برنامه ای منظم داشته و با پیشرفت در این برنامه، اعتماد به نفس خود را بالاتر ببرید. علاوه بر موارد فوق، شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد باعث می شود نقاط ضعف واقعی شما مشخص گردد تا نسبت به برطرف نمودن آنها برنامه ریزی کنید.

9-با توجه به برگزاری آزمون سراسری در اواخر اردیبهشت ماه هر سال، چه زمانی را برای شروع مطالعۀ این دروس پیشنهاد می‌کنید؟

آن‌چه روشن است، هر چه زودتر شروع کنید، می‌توانید اهداف بزرگتری را برای خود تصور کنید، باید بدانید که قبولی در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی عمران نسبت به سایر رشته‌ها(با توجه به ظرفیت بالای پذیرش)، بسیار ساده‌تر است و با توجه به این موضوع من تیر ماه را برای شروع و رسیدن به موفقیتی که زندگی کاری شما را به طور کامل تحت پوشش قرار می‌دهد توصیه می‌کنم.

10-نظرشما در مورد آزمون دانشگاه آزاد و اصولاً ادامۀ تحصیل (تحصیلات تکمیلی) در دانشگاه آزاد چیست؟

دانشگاه آزاد (به خصوص واحدهای علوم تحقیقات) در سال‌های اخیر پیشرفت خوبی داشته و قطعاً استفاده از آن با توجه به شرایط مالی و تحصیلی دانشجو توصیه می‌شود. توصیه من این است که یک مهندس حرفه‌ای باشید و تحت تأثیر حرف اطرافیان در مورد دانشگاه آزاد قرار نگیرید.

11-نقش مشاوره و هدایت تحصیلی را تا چه اندازه برای داوطلبین آزمون مهم می‌دانید؟

ببینید فرض کنید که شخصی می‌خواهد از یک اتومبیل پیشرفته استفاده کند، یک بار اتومبیل را می‌دهند و می‌گویند با سعی و خطا از آن استفاده کن و در موردش یاد بگیر ، بار دیگر فردی آشنا در کنارش نشسته و تمام امکانات را به خوبی برایش توضیح می‌دهد. مؤسسات گوناگون با کیفیت‌های مختلف کلاس برگزار می‌کنند (کلاس مانند ماشین پیشرفته است) اما مشاوری که دانشجویان را راهنمایی مناسب دهد در آنها وجود ندارد (فرد آشنا به امکانات ماشین). به نظر بنده امر مشاوره و کلاس مناسب ،در قبولی کارشناسی ارشد بسیار حائز اهمیت است.

12-مهمترین توصیۀ شما برای داوطلبین آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

از نظر بنده، داشتن تلاش زیاد و هدر نکردن زمان(‌با راهنمایی افراد دلسوز در موسسه) به عنوان مهمترین عوامل قبولی در کنکور کارشناسی ارشد محسوب می‌شوند.

با آرزوی موفقیت در آزمون زندگی

آهنگر