گوناگون
گنبدسلطانیه، بلند‌ترین گنبد آجری جهان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

گنبد سلطانیه، به عنوان یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) در ۴۲ کیلومتری زنجان قرار دارد. این بنا به عنوان بلند‌ترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

بزرگترین گنبد از حیص مصالح در دنیا با ارتفاع 48.5 و قطر دهانه 25.5 میباشد که در سال 703 (ه.ق) به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده)جهت انتقال پیکر حضرت علی (ع) امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شد. این بنا در مدت 10 سال توسط 3000 نفر کارگر ساخته شد.

تزیینات و نحوهٔ ساخت این مقبره در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به‌وجود آورده که از معماری سلجوقی منفک شده‌است.

این بنا شامل 8 ایوان و 8 مناره است که کفته میشود از 8 در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته است. شامل دو دوره تزئینات میباشد دور اول تزئینات آجر وکاشی بوده است که به واسطه آجر و کاشی آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است اما بعد از مدتی به دلیلی نامعلوم پادشاه (سلطان محمد خدابنده)دستور پوشانیدن تزئینات کاشی با اندود گچ را میدهد که مانند تزئینات کاشی به واسطه نقاشی روی گچ آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.

گنبد سلطانیه شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه‌است.

پادشاه الجایتو پس از نومید شدن از انتقال پیکر حضرت علی (ع) از خاک نجف و کربلا به سلطانیه انتقال داد و در ساخت قسمتی از گنبد استفاده کرد که به تربتخانه مشهور است. پادشاه وصیت کرده بود که در سردابه دفن شود.الجایتو 2 سال بعد از اتمام ساخت گنبد در سن 34 سالگی بر اثر بیماری درگذشت

سردابه محل دفن پادشاه است اما عده ای از مورخان اینگونه نوشته اند که پادشاه در محلی غیر از سردابه دفن شده.

گفته می‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از این گنبد الگوبرداری شده‌است. بنای این گنبد که بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفوریه و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیاست.

 

http://www.bananews.ir/

 

http://www.bananews.ir/

 

منبع خبر: بنا نیوز

 
ابلاغ شرایط معامله مسکن مهر تا ابتدای تیرماه مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

معاون وزیر راه شهرسازی اعلام کرد:‌ شرایط خرید و فروش واحدهای مسکن مهر حداکثر تا پایان هفته جاری تصویب و ابلاغ خواهد شد.

محمد پژمان - رییس سازمان ملی زمین و مسکن - درباره نهایی شدن شرایط خرید و فروش واحدهای مسکن مهر اظهار کرد: در دستورالعمل جدید، خرید و فروش واحدهای مسکن مهر آزاد شده و کسانی که صاحب سند شده‌اند می‌توانند نسبت به فروش واحدهای خود اقدام کنند.

وی افزود:‌ در بحث خرید و فروش واحدهای مسکن مهر دو موضوع مهم مدنظر است؛ یکی اینکه سند اعیان در گرو بانک و سند عرصه دست سازمان ملی زمین و مسکن است و باید در این نحوه واگذاری‌های اسناد، شفاف‌سازی کامل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: این موضوعات در جلسه‌ای که این هفته در وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود بررسی خواهد شد و نهایتا تا پایان هفته نهایی و اعلام می شود.

 طرح مسکن مهر به منظور خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف جامعه در دولت نهم در حاشیه شهرها اجرا شد و در قالب مالکیت 99 ساله واحدهای مسکونی به متقاضیان واگذار شد اما این واحدها که تعداد آن دو میلیون و 300 هزار مورد است از ابتدا خرید و فروششان ممنوع بود اما به دلیل رایج شدن خرید و فروش‌های غیر قانونی قرار شد معامله این واحدها آزاد باشد اما شرایط آن هنوز اعلام نشده است.

بر اساس آخرین دستورالعملی که در این زمینه به دفتر وزیر راه و شهرسازی ارائه شده، امکان نقل و انتقال واحد‌های مسکن مهر که پیشرفت بالای 80 درصد دارند نیز فراهم شده است.

و در مواردی که پول‌ پرداخت شده اما واحد‌ها آماده تحویل نیستند امکان شرایط نقل و انتقال وجود ندارد.

این شرایط برای متقاضیانی که 70 درصد وجه خود را پرداخت کرده‌اند و واحد‌های آماده بهره‌برداری دارند، صورت خواهد گرفت.

نریمان با بیان این‌که کسانی که واحدهایشان آماده‌ تحویل است، می‌توانند برای نقل و انتقالش برنامه‌ریزی کنند و این افراد با مراجعه به بانک مسکن می‌توانند بر اساس ضوابط ، جایگزین متقاضی اول شوند.

منبع خبر: بنا نیوز

 

 
فراخوان بیست و سومین دوره کتاب های برتر دانشگاهی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

موسسه انتشارات دانشگاه تهران، از همه دانشگاه‌ها و ناشران دانشگاهی برای شرکت در فراخوان بیست و سومین دوره کتاب های برتر دانشگاهی دعوت به عمل می آورد.

برای ارسال کتاب به بیست ‌و سومین دوره انتخاب کتاب های برتر دانشگاهی می‌بایست:

1.چاپ نخست کتاب در سال1392باشد؛

2. همگی یا یکی از مؤلفان و مترجمان عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه‌های کشور باشند؛

3. سه نسخه از کتاب به‌همراه فهرست سوابق علمی و پژوهشی پدیدآورندگان ارسال شود.

4. درمورد کتاب های ترجمه حدود 50 صفحه ار کتاب اصلی ارسال شود.

همچنین در این دوره، کتاب‌هایی که اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به زبان‌های خارجی تألیف کرده‌اند، در بخش بین‌الملل بررسی خواهد شد،همچنین اساتید دانشگاههای کشورهای فارسی زبان و نیز سایر اساتید ایرانی شاغل در دانشگاههای خارج از کشور هم می توانند آثار خود را به جشنواره ارسال کنند...

آخرین فرصت ارسال کتاب تا پایان مرداد ماه 1393خورشیدی است. مراسم پایانی و قدردانی از مؤلفان و مترجمان برتر در نیمه دوم سال جاری برگزار خواهد شد.

آدرس: انتهای خ کارگر شمالی- خ شانزدهم(شهید فرشی مقدم)-موسسه انتشارات دانشگاه تهران

تلفن: 88001080- 88009326 - 88012080

دورنگار: 88009326-88012077

 

منبع خبر: بنانیوز

 
16 آذر، روز دانشجو گرامی باد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

مختصری از 16 آذر 1332 ...

پس از کودتای 28 مرداد آن سال که به سرکردگی انگلستان و آمریکا انجام شد و به برکناری نخست وزیر محبوب وقت، دکتر محمد مصدق منجر گردید، تظاهرات و اعتصاب های پراکنده ای (عمدتا از سوی نهضت مقاوت ملی) نسبت به محاکمۀ مصدق در دانشگاه تهران صورت می گرفت. چندی بعد روابط ایران و بریتانیا که در زمان دکتر مصدق قطع شده بود، مجددا شکل تازه ای به خود گرفت. در همین راستا ریچارد نیکسون از سوی دولت وقت ایالات متحده راهی ایران شد. این موضوع بهانه ای برای اعتراض گسترده تر دانشجویان فراهم نمود. به طوریکه از 14 آذر ماه، بیانیه هایی از سوی آنها در دانشگاه تهران منتشر شد. این تحرک سرتاسر دانشگاه تهران را فرا گرفت و با سخنرانی اعتراضی دانشجویان در کلاسهای درس همراه گردید. رژیم شاهنشاهی به منظور جلوگیری از هرگونه نا امنی بیشتر در دانشگاه، در روز 16 آذر توسط نیروهای امنیتی به دانشگاه حمله کرده و و چندین دانشجو را زخمی و عدۀ زیادی را بازداشت نمود. در همین یورش، 3 تن از دانشجویان به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگنیا، به ضرب گلولۀ نیروهای نظامی به شهادت رسیدند... پس از آنکه نیروهای امنیتی و سربازان ارتش شاهنشاهی، فضای دانشگاه را در دست گرفته و اعتراضات را سرکوب نمودند، روز بعد نیکسون در همان دانشگاه، مدرک دکتری افتخاری حقوق را دریافت نمود!

حضور چشمگیر دانشجویان در این صحنه و اعتراض آنها به اقدامات رژیم شاهنشاهی و شهادت این سه عزیز، باعث شد از آن پس این روز به عنوان روز دانشجو نام گذاری گردد... درورد بر آن دانشجویان و تمامی دانشجویان فعال و هوشمند این مرز و بوم

 

حامی همیشگی دانشجویان

خانوادۀ بزرگ سری عمران  

 

 
تجدید نظر در استانداردهای ملی میلگرد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

در راستای توسعه کیفی تولیدات داخلی و ارتقای استانداردهای ملی، استاندارد 3132 میلگردهای آجدار با محوریت بورس کالای ایران مورد بازنگری و به‌روز‌رسانی قرار گرفت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، مهرزاد نامداری معاون عملیات و نظارت این بورس با بیان اینکه میلگرد یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد معامله در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران است، اعلام کرد: استاندارد ملي 3132 میلگردهای گرم نوردیده مصرفی در بتن یا همان میلگردهای آجدار، به دليل وجود برخي ابهامات و ايرادات موجود که همواره مورد اختلاف‌نظر و مناقشه در نحوه توليد، عرضه، قيمت‌گذاري و همچنين الزامات كيفيتي بوده و مشكلاتي را براي عرضه‌کنندگان و خریداران فراهم مي‌كرد، با محوریت بورس کالای ایران مورد بازنگری و به روز رسانی قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار كرد: این استاندارد برای سومین بار با محوریت شرکت بورس کالای ایران و با مشارکت نهادهای ذی‌ربط نظیر سازمان ملی استاندارد ایران، مرکز تحقیقات مسکن و دفتر تنظیم و تدوین مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی و با همکاری مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی معتبر کشور مورد تجدید نظر و به‌روز رسانی قرار گرفته است تا ضمن ارتقاي استاندارد ملی، هماهنگی لازم میان تولیدات داخل کشور با تولیدات سایر کشورهای مهم و پیشرفته دنیا نیز ایجاد شود. تشکیل کمیسیون فنی تجديدنظر استاندارد معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: در سال 1390 پیشنهاد تجدید نظر این استاندارد از سوی این بورس به دفتر تدوین سازمان استاندارد ارسال شد و با توجه به جايگاه بورس کالا كه يك ارگان ملي، تخصصي و بي‌طرف است،‌ این پيشنهاد مورد تصويب و تاييد سازمان ملي استاندارد قرار گرفت.

نامداری در ادامه بیان کرد: در اين راستا مطابق با دستورالعمل ارائه شده از طرف سازمان ملي استاندارد، اقدامات اوليه جهت شناسايي متخصصان و نخبگان مراكز صنعتي، تحقيقاتي و آزمايشگاهي و همچنين ارگان‌هاي ذي‌ربط به منظور تشكيل كميسيون فني تجديدنظر استاندارد انجام گرفت كه ماحصل آن شكل گيري كميسيون فني با 28 عضو حقيقي و حقوقي بود. وی با بیان اینکه برای تدوین استاندارد 3132 بیش از 10 جلسه کمیسیون فنی برگزار شده است، گفت: علاوه بر این، از خطوط تولید و امکانات آزمایشگاهی شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، فولاد یزد، فولاد خراسان و فولاد کویر بازدید شد. بهره‌برداری از استانداردهای روز دنیا وی افزود: برای این کار از استاندارد‌های روز دنیا نظیر استاندارد بین‌المللی ISO، استاندارد کشور آلمان DIN، استاندارد کشور ژاپن JIS، استاندارد کشور آمریکا ASTM و سایر استاندارد‌های معتبر اقتباس و بهره‌گیری شد.

همچنین، دانش و تجارب ارزنده دست‌اندرکاران صنعت تولید میلگرد و بسیاری از افراد صاحب‌نظر و ذی‌ربط صنعت ساخت میلگرد مورد استفاده و بهره‌مندی قرار گرفت. نامداری همچنین خاطرنشان کرد: با این کار ضمن ارتقای استاندارد ملی، هماهنگی لازم میان سطح استاندارد تولیدات داخل کشور با تولیدات سایر کشورهای مهم و پیشرفته دنیا نیز ایجاد می‌شود. مقاومت بیشتر ساختمان‌ها در برابر زلزله بر اساس این گزارش، بهنام باقوّت، دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده مصرفی در بتن نیز با اشاره به مهم‌ترین مواردی که در تجدید نظر این استاندارد مد نظر قرار گرفته وسبب ارتقای آن شده، گفت: سه رده جدید به رده‌های قبلی میلگرد مصرفی افزوده شد که به دلیل افزایش خواص استحکامی، میزان مصرف میلگردهای آجدار را به ویژه در زمینه ساخت بناها و سازه‌های بتنی کاهش داده و ضمن صرفه‌جویی اقتصادی، مقاومت بیشتری برای ساختمان‌ها در برابر زلزله و سایر حوادث غیر‌مترقبه ایجاد می‌كند. امکان تولید میلگرد با قطر 50 میلیمتر باقوّت، دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده از دیگر مزایای تجدیدنظر در استاندارد 3132 را افزوده شدن میلگرد با قطر اسمی 50 میلیمتر در متن استاندارد اعلام کرد و گفت: از آنجایی که در متن استاندارد قبلی حداکثر قطر اسمی میلگرد‌های آجدار 40 میلیمتر در نظر گرفته شده بود، لذا عملا امکان تولید میلگرد با قطر اسمی 50 میلیمتر توسط تولید کنندگان داخلی وجود نداشت و بازار این نوع از میلگردها در انحصار محصولات وارداتی قرار گرفته بود؛ با قرار دادن این اصلاحیه مشکل واحدهای تولیدی داخل کشور نیز برطرف شد.

انطباق محصولات با استاندارد بین‌المللی ایزو این صاحب‌نظر صنعت فولاد از دیگر مزایای استاندارد جدید را ارائه روشی جدید برای ارزیابی و انطباق محصولات تولیدی بر اساس استاندارد بین‌المللی ایزو دانست و افزود: این کار منجر به افزایش قابلیت نظارت و بهبود کیفیت محصولات تولید داخل می‌شود؛ ضمن آنکه ویژگی‌های ابعادی، ویژگی‌های وزنی، مشخصات آجدار، ویژگی ‌های استحکامی، ترکیب شیمیایی فولاد مصرفی، روش‌های بسته بندی و الزامات نشانه ‌گذاری بر روی بسته‌های میلگرد در استاندارد تجدید نظرشده نیز مورد بررسی قرار گرفته است. وی سپس گفت: در این استاندارد به دلیل اهمیت بسیار بالای این محصول از نظر ایمنی در حوزه ساخت و ساز بناها و سازه‌های بتنی، ویژگی‌های اصلی میلگردهای مصرفی در بتن مورد توجه قرار گرفته و معیار‌های پذیرش و الزامات اصلی فرآیند تولید آن مطابق با استاندارد‌های معتبر جهانی تدوین شد.

درج علامت اختصاری تجاری و کد شناسایی دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده در پایان با بیان اینکه طبق توافق صورت گرفته با توليدكنندگان، روشي جديد براي كدگذاري و شناسايي فرآيند توليد ميلگردهاي آجدار تعريف و مصوب شده است، گفت: بر اين اساس با درج كد مربوطه روي ميلگرد امكان شناسايي ميلگرد‌هاي آلياژي از غيرآلياژي و همچنين ميلگردهاي ترمكس و غيرترمكس فراهم شده است. ضمن آنکه یکی از نواقص مهم ویرایش قبلی استاندارد میلگرد، عدم الزام تولیدکنندگان به درج نشان استاندارد بر روی شاخه میلگرد‌ها بود و این عمل امکان شناسایی و ردیابی میلگرد‌ها در حین فروش و پس از استفاده در بناها را بسیار سخت و در برخی موارد غیرممکن می‌ساخت؛ اما در ویرایش جدید استاندارد با توجه به ارتقای دانش فنی تولیدکنندگان و امکانات حال حاضر، کلیه تولید کنندگان و واردكنندگان موظف به درج علامت اختصاری تجاری و کد شناسایی رده فولاد بر روی شاخه میلگرد بوده که در نتیجه آن ایرادات مطرح شده برطرف خواهد شد.

منبع: بنا نیوز

 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

صفحه 1 از 13