joomla template

اخبار گوناگون

گوناگون

16 آذر، روز دانشجو گرامی باد

مختصری از 16 آذر 1332 ...

پس از کودتای 28 مرداد آن سال که به سرکردگی انگلستان و آمریکا انجام شد و به برکناری نخست وزیر محبوب وقت، دکتر محمد مصدق منجر گردید، تظاهرات و اعتصاب های پراکنده ای (عمدتا از سوی نهضت مقاوت ملی) نسبت به محاکمۀ مصدق در دانشگاه تهران صورت می گرفت. چندی بعد روابط ایران و بریتانیا که در زمان دکتر مصدق قطع شده بود، مجددا شکل تازه ای به خود گرفت. در همین راستا ریچارد نیکسون از سوی دولت وقت ایالات متحده راهی ایران شد. این موضوع بهانه ای برای اعتراض گسترده تر دانشجویان فراهم نمود. به طوریکه از 14 آذر ماه، بیانیه هایی از سوی آنها در دانشگاه تهران منتشر شد. این تحرک سرتاسر دانشگاه تهران را فرا گرفت و با سخنرانی اعتراضی دانشجویان در کلاسهای درس همراه گردید. رژیم شاهنشاهی به منظور جلوگیری از هرگونه نا امنی بیشتر در دانشگاه، در روز 16 آذر توسط نیروهای امنیتی به دانشگاه حمله کرده و و چندین دانشجو را زخمی و عدۀ زیادی را بازداشت نمود. در همین یورش، 3 تن از دانشجویان به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگنیا، به ضرب گلولۀ نیروهای نظامی به شهادت رسیدند... پس از آنکه نیروهای امنیتی و سربازان ارتش شاهنشاهی، فضای دانشگاه را در دست گرفته و اعتراضات را سرکوب نمودند، روز بعد نیکسون در همان دانشگاه، مدرک دکتری افتخاری حقوق را دریافت نمود!

حضور چشمگیر دانشجویان در این صحنه و اعتراض آنها به اقدامات رژیم شاهنشاهی و شهادت این سه عزیز، باعث شد از آن پس این روز به عنوان روز دانشجو نام گذاری گردد... درورد بر آن دانشجویان و تمامی دانشجویان فعال و هوشمند این مرز و بوم

 

حامی همیشگی دانشجویان

خانوادۀ بزرگ سری عمران  

 

تجدید نظر در استانداردهای ملی میلگرد

در راستای توسعه کیفی تولیدات داخلی و ارتقای استانداردهای ملی، استاندارد 3132 میلگردهای آجدار با محوریت بورس کالای ایران مورد بازنگری و به‌روز‌رسانی قرار گرفت.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل بورس کالای ایران، مهرزاد نامداری معاون عملیات و نظارت این بورس با بیان اینکه میلگرد یکی از مهم‌ترین کالاهای مورد معامله در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران است، اعلام کرد: استاندارد ملي 3132 میلگردهای گرم نوردیده مصرفی در بتن یا همان میلگردهای آجدار، به دليل وجود برخي ابهامات و ايرادات موجود که همواره مورد اختلاف‌نظر و مناقشه در نحوه توليد، عرضه، قيمت‌گذاري و همچنين الزامات كيفيتي بوده و مشكلاتي را براي عرضه‌کنندگان و خریداران فراهم مي‌كرد، با محوریت بورس کالای ایران مورد بازنگری و به روز رسانی قرار گرفت.

وی در ادامه اظهار كرد: این استاندارد برای سومین بار با محوریت شرکت بورس کالای ایران و با مشارکت نهادهای ذی‌ربط نظیر سازمان ملی استاندارد ایران، مرکز تحقیقات مسکن و دفتر تنظیم و تدوین مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی و با همکاری مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی معتبر کشور مورد تجدید نظر و به‌روز رسانی قرار گرفته است تا ضمن ارتقاي استاندارد ملی، هماهنگی لازم میان تولیدات داخل کشور با تولیدات سایر کشورهای مهم و پیشرفته دنیا نیز ایجاد شود. تشکیل کمیسیون فنی تجديدنظر استاندارد معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران گفت: در سال 1390 پیشنهاد تجدید نظر این استاندارد از سوی این بورس به دفتر تدوین سازمان استاندارد ارسال شد و با توجه به جايگاه بورس کالا كه يك ارگان ملي، تخصصي و بي‌طرف است،‌ این پيشنهاد مورد تصويب و تاييد سازمان ملي استاندارد قرار گرفت.

نامداری در ادامه بیان کرد: در اين راستا مطابق با دستورالعمل ارائه شده از طرف سازمان ملي استاندارد، اقدامات اوليه جهت شناسايي متخصصان و نخبگان مراكز صنعتي، تحقيقاتي و آزمايشگاهي و همچنين ارگان‌هاي ذي‌ربط به منظور تشكيل كميسيون فني تجديدنظر استاندارد انجام گرفت كه ماحصل آن شكل گيري كميسيون فني با 28 عضو حقيقي و حقوقي بود. وی با بیان اینکه برای تدوین استاندارد 3132 بیش از 10 جلسه کمیسیون فنی برگزار شده است، گفت: علاوه بر این، از خطوط تولید و امکانات آزمایشگاهی شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، فولاد یزد، فولاد خراسان و فولاد کویر بازدید شد. بهره‌برداری از استانداردهای روز دنیا وی افزود: برای این کار از استاندارد‌های روز دنیا نظیر استاندارد بین‌المللی ISO، استاندارد کشور آلمان DIN، استاندارد کشور ژاپن JIS، استاندارد کشور آمریکا ASTM و سایر استاندارد‌های معتبر اقتباس و بهره‌گیری شد.

همچنین، دانش و تجارب ارزنده دست‌اندرکاران صنعت تولید میلگرد و بسیاری از افراد صاحب‌نظر و ذی‌ربط صنعت ساخت میلگرد مورد استفاده و بهره‌مندی قرار گرفت. نامداری همچنین خاطرنشان کرد: با این کار ضمن ارتقای استاندارد ملی، هماهنگی لازم میان سطح استاندارد تولیدات داخل کشور با تولیدات سایر کشورهای مهم و پیشرفته دنیا نیز ایجاد می‌شود. مقاومت بیشتر ساختمان‌ها در برابر زلزله بر اساس این گزارش، بهنام باقوّت، دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده مصرفی در بتن نیز با اشاره به مهم‌ترین مواردی که در تجدید نظر این استاندارد مد نظر قرار گرفته وسبب ارتقای آن شده، گفت: سه رده جدید به رده‌های قبلی میلگرد مصرفی افزوده شد که به دلیل افزایش خواص استحکامی، میزان مصرف میلگردهای آجدار را به ویژه در زمینه ساخت بناها و سازه‌های بتنی کاهش داده و ضمن صرفه‌جویی اقتصادی، مقاومت بیشتری برای ساختمان‌ها در برابر زلزله و سایر حوادث غیر‌مترقبه ایجاد می‌كند. امکان تولید میلگرد با قطر 50 میلیمتر باقوّت، دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده از دیگر مزایای تجدیدنظر در استاندارد 3132 را افزوده شدن میلگرد با قطر اسمی 50 میلیمتر در متن استاندارد اعلام کرد و گفت: از آنجایی که در متن استاندارد قبلی حداکثر قطر اسمی میلگرد‌های آجدار 40 میلیمتر در نظر گرفته شده بود، لذا عملا امکان تولید میلگرد با قطر اسمی 50 میلیمتر توسط تولید کنندگان داخلی وجود نداشت و بازار این نوع از میلگردها در انحصار محصولات وارداتی قرار گرفته بود؛ با قرار دادن این اصلاحیه مشکل واحدهای تولیدی داخل کشور نیز برطرف شد.

انطباق محصولات با استاندارد بین‌المللی ایزو این صاحب‌نظر صنعت فولاد از دیگر مزایای استاندارد جدید را ارائه روشی جدید برای ارزیابی و انطباق محصولات تولیدی بر اساس استاندارد بین‌المللی ایزو دانست و افزود: این کار منجر به افزایش قابلیت نظارت و بهبود کیفیت محصولات تولید داخل می‌شود؛ ضمن آنکه ویژگی‌های ابعادی، ویژگی‌های وزنی، مشخصات آجدار، ویژگی ‌های استحکامی، ترکیب شیمیایی فولاد مصرفی، روش‌های بسته بندی و الزامات نشانه ‌گذاری بر روی بسته‌های میلگرد در استاندارد تجدید نظرشده نیز مورد بررسی قرار گرفته است. وی سپس گفت: در این استاندارد به دلیل اهمیت بسیار بالای این محصول از نظر ایمنی در حوزه ساخت و ساز بناها و سازه‌های بتنی، ویژگی‌های اصلی میلگردهای مصرفی در بتن مورد توجه قرار گرفته و معیار‌های پذیرش و الزامات اصلی فرآیند تولید آن مطابق با استاندارد‌های معتبر جهانی تدوین شد.

درج علامت اختصاری تجاری و کد شناسایی دبیر کمیسیون فنی استاندارد میلگردهای گرم نوردیده در پایان با بیان اینکه طبق توافق صورت گرفته با توليدكنندگان، روشي جديد براي كدگذاري و شناسايي فرآيند توليد ميلگردهاي آجدار تعريف و مصوب شده است، گفت: بر اين اساس با درج كد مربوطه روي ميلگرد امكان شناسايي ميلگرد‌هاي آلياژي از غيرآلياژي و همچنين ميلگردهاي ترمكس و غيرترمكس فراهم شده است. ضمن آنکه یکی از نواقص مهم ویرایش قبلی استاندارد میلگرد، عدم الزام تولیدکنندگان به درج نشان استاندارد بر روی شاخه میلگرد‌ها بود و این عمل امکان شناسایی و ردیابی میلگرد‌ها در حین فروش و پس از استفاده در بناها را بسیار سخت و در برخی موارد غیرممکن می‌ساخت؛ اما در ویرایش جدید استاندارد با توجه به ارتقای دانش فنی تولیدکنندگان و امکانات حال حاضر، کلیه تولید کنندگان و واردكنندگان موظف به درج علامت اختصاری تجاری و کد شناسایی رده فولاد بر روی شاخه میلگرد بوده که در نتیجه آن ایرادات مطرح شده برطرف خواهد شد.

منبع: بنا نیوز

چراغ‌سبز به تغييركاربری و افزايش‌تراكم

مقررات درج‌شده در طرح تفصیلی جدید تهران كه قرار بود مطابق وعده‌ها و تاكیدهای فراوان مدیریت‌شهری پایتخت، سفت و محكم باشد و در مقابل هر نوع خواسته مالك زمین - چه اشخاص حقیقی و حقوقی و چه شركت‌های ساختمانی وابسته به نهادهای شبه‌دولتی- كوچك‌ترین لغزش یا تغییری به خود نبیند، در كمتر از یك سال از زمان ابلاغ طرح، تسلیم همان بخشنامه‌ها و امضاهایی شده كه شهردار تهران چند هفته قبل از مراسم رونمایی از طرح تفصیلی جدید، قول توقف آنها را با هدف پایان اداره سلیقه‌ای كلان‌شهر تهران، داده بود.
شاكله طرح تفصیلی جدید تهران به عنوان نقشه‌ای كه در سه مرجع قانونی شورای عالی شهرسازی‌و‌معماری كشور، شورای‌شهر و شهرداری مصوب شده، بر 2 محور اساسی شامل «تعیین قطعی كاربری» و «معین شدن حداكثر ارتفاع مجاز ساخت‌وساز» برای همه املاك شهر پایه‌ریزی شده است، به طوری كه برای تك‌تك پلاك‌های ساختمانی – شامل زمین‌های بكر و ساختمان‌های موجود - یك كاربری مشخص در قالب یكی از 4 پهنه مسكونی، خدماتی، مختلط و سبز در نظر گرفته شده و علاوه بر این، سقف میزان تراكم (ارتفاع ساخت‌وساز براساس تعداد طبقه) نیز برای هر پلاك تعیین شده است.
به گزارش بنانیوز (
BanaNews.ir) آنچه به طرح تفصیلی جدید تهران مفهوم می‌دهد و البته در یكسال‌ونیم گذشته از اجرای این طرح، مدیریت‌شهری به عناوین مختلف تلاش كرده آن را برای سرمایه‌گذاران ساختمانی و بسازوبفروش‌ها معنا كند، «غیرقابل تغییر بودن» مقرراتی است كه در قالب پهنه و تراكم، برای پلاك‌ها در نظر گرفته شده است.
اما به‌رغم ترسیم این حریم و تعیین محدوده مجاز و ممنوعه برای فعالیت‌ ساختمانی روی هر پلاك ملكی در تهران، اخبار رسیده به «دنیای‌اقتصاد» حكایت از آن دارد كه، در برخی مناطق شهر، برحسب درخواست مالك، مجوزهایی كاملا متفاوت از آنچه در طرح تفصیلی برای ملك موردنظر تعیین شده است، صادر می‌شود. در این مجوزها كه البته گفته می‌شود تعداد آنها در مقایسه با انبوه پروانه‌های ساختمانی صادره در تهران، جزئی و ناچیز است، تسهیلات متعددی همچون تغییر كاربری، افزایش طبقات و مواردی مغایر طرح، برای مالك لحاظ می‌شود كه البته همه این امتیازها به‌صورت قانونی و براساس آنچه قانونگذار به كمیسیون ماده5 شهر تهران اختیار داده است، به مالكان متقاضی عبور از طرح‌تفصیلی داده می‌شود. وقوع چند مورد «انعطاف» در قوانین مصوب طرح تفصیلی جدید تهران، در شرایطی اتفاق می‌افتد كه محمدباقر قالیباف 25 فروردین سال گذشته در مراسم شروع‌به‌كار طرح تفصیلی، در این باره گفته بود: «تهران تا پیش از این برنامه‌دار نبود و سلیقه‌ای اداره می‌شد هر كس هر جور فكر می‌كرد می‌توانست برای املاك در تهران كاربری تعریف كند، بدون آنكه قوانین بتواند جلوی چنین رفتارهایی را بگیرد، اما الان برخی از مدیران من می‌گویند طرح تفصیلی جدید برای ما محدودیت‌هایی ایجاد كرده كه من می‌گویم درست است و اگر محدودیت ایجاد نكند، طرح نیست.» هر چند شهردار تهران در همان مراسم، با تاكید بر اینكه «طرح تفصیلی جدید وحی منزل نیست و قانون برای انعطاف‌پذیر كردن طرح تفصیلی با شرایط روز تهران، اختیاراتی به شهردار واگذار كرده است»، از امكان چكش‌كاری و بازنگری در متن طرح گفته بود، اما به‌نظر می‌رسد هیچ‌گاه مقصود شهردار و قانون، رسیدگی موردی به خواسته‌های موردی و متفاوت مالكان در مقایسه با اصول بدیهی و خطوط‌قرمز طرح تفصیلی جدید نبوده است.
بنای مدیریت‌شهری تهران بر این بود، با رونمایی از طرح تفصیلی جدید، امكان اطلاع شهروندان از آینده و سرنوشت محله‌ای را كه در آن قصد سكونت دارند فراهم كند، به این صورت كه هر شهروند با ورود به سایت استعلام طرح تفصیلی و مشاهده وضعیت كاربری پلاك خود و وضعیت پلاك‌های مجاور، ابتدا درباره نوع ساختمان‌های در حال ساخت در محله به لحاظ مدرسه، مركز تجاری، بیمارستان، برج اداری، مسجد و فضاهای فرهنگی، اطلاع حاصل كند و سپس اگر وجود یكی از این كاربری‌ها را در كنار محل زندگی‌اش نامناسب یا مناسب تشخیص داد، اقدام به خرید و سكونت در آنجا یا تصمیم به سكونت در محله‌ای دیگر را بگیرد. اما با اتفاقاتی كه اخیرا در برخی مناطق تهران افتاده است، شهروندان هیچ اطمینانی نسبت به صحت و پایداری نتایج استعلام‌ها نمی‌توانند داشته باشند.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در شهرك‌غرب -كه طی روزهای اخیر به دلیل حادثه گود ایران‌زمین به اندازه‌كافی خبرساز شده- یكی از بزرگ‌ترین قطعات از زمین‌های بكر كه در طول دهه‌های گذشته از احداث این شهرك در تهران، به‌صورت تپه خاكی، رخ‌نمایی می‌كرد زیر بار ساخت‌وساز رفته‌ به طوری كه شنیده‌های اهالی محل درباره نوع ساخت‌وساز در این زمین، از ساخت یك برج 28طبقه حكایت می‌كند. پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» در این باره نشان می‌دهد: در سایت استعلام طرح تفصیلی جدید تهران، این زمین حدود 7 هزار مترمربعی در پهنه S124 قرار دارد، به این معنی كه مجوز ساخت ساختمان تجاری، اداری یا خدماتی با تراكم حداكثر 4طبقه، برای آن تعیین شده است.
این قطعه زمین در عین حال، طبق طرح تفصیلی قدیمی، برای پارك و فضای سبز در نظر گرفته شده بود و طبق مصوبه‌ مهرماه سال90 شورای‌شهر تهران، زمین‌هایی كه تا پیش از اجرای طرح تفصیلی جدید، كاربری‌شان فضای‌سبز تعیین شده بود، باید تا سال95، با همین كاربری تثبیت شوند و بعد از آن، پهنه قیدشده در طرح تفصیلی جدید، برای آنها صادق و قابل اجرا می‌شود.
البته در قسمت مقررات طرح تفصیلی جدید آمده است: چنانچه مالك این مدل از زمین‌ها بخواهند پیش از انتهای سال95، از پهنه قیدشده در طرح تفصیلی جدید بهره ببرند، باید 70 درصد از مساحت زمین خود را به شهرداری واگذار كنند و فقط اجازه دارند در 30 درصد مابقی زمین، ساخت‌وساز كنند.
به این ترتیب، چنانچه نتیجه استعلام از سایت طرح تفصیلی، برای قطعه زمین شهرك‌غرب، مبنا قرار بگیرد، در جریان ساخت‌وساز روی این زمین، باید حداكثر در 30درصد مساحت، یك ساختمان 4طبقه با كاربری غیرمسكونی احداث شود، اما طبق مجوزی كه در صورتجلسه 511 كمیسیون ماده5 شهر تهران در تاریخ 17 مهرماه سال91، برای قسمتی از این زمین صادر شده، هم‌اكنون احداث یك برج 29طبقه – با احتساب 4 طبقه منفی- در جریان است كه كاربری «برج بیمارستان» برای آن لحاظ شده است. این زمین در یكی از فازهای شهرك‌غرب قرار دارد و با توجه به كمبود سرانه فضای درمانی در این منطقه، مجوز مربوطه صادر شده است. با این حال، اهالی محل انتظار داشتند نتایج استعلام طرح تفصیلی درباره وضعیت ساخت‌وساز در این قطعه، با مجوزی كه برای آن صادر شده است، انطباق داشته باشد.
این مورد می‌طلبد شهرداری‌تهران نسبت به موضوع ورود كند و درباره اینكه بالاخره طرح‌تفصیلی فصل‌الخطاب باید باشد یا تصمیمات موردی، اطلا‌ع‌رسانی كند.

منبع: بنا نیوز

يافته‌های جديد از حادثه گود «ايران‌زمين»

در جلسه غیرعلنی شورا مشخص شد: خاك‌دستی حادثه در گود را رقم زد
 ادامه عملیات گودبرداری در گود «ایران‌زمین» تا پایان فرآیند مقاوم‌سازی و تحكیم گود متوقف شد.
به گزارش بنانیوز (
BanaNews.ir) در جلسه غیرعلنی و ویژه اعضای شورای‌شهر تهران با نمایندگان طرح و اجرای پروژه گودبرداری خیابان ایران زمین كه روز گذشته برگزار شد، عامل بروز حادثه ریزش خیابان، کم توجهی به وجود خاک دستی در عمق 15 متری گود و نشت لوله فاضلاب اعلام شد. علاوه بر این اعضای شورای شهر تهران تصمیم گرفتند کمیته ویژه‌ای متشکل از نمایندگان شورا، نمایندگان سازمان نظام مهندسی و پیمانکار پروژه برای نظارت مداوم بر عملیات مقاوم‌سازی این گود تشکیل شود تا در روزهای آینده، عملیات تحكیم به اجرا دربیاید.
ابوالفضل قناعتی عضو شورای شهر در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اعلام این خبر اظهار کرد: در این جلسه که با حضور نماینده پیمانکار تشکیل شد پیشنهادی از سوی پیمانکار مبنی بر ایجاد سازه وسط گود در مرحله اول و انجام عملیات مقاوم‌سازی در مرحله دوم مطرح شد که به دلیل زمان بر بودن این پیشنهاد به مدت 6 ماه تا یک سال، از سوی اعضای شورا رد شد. او ادامه داد: در نهایت بنا شد ضمن توقف ادامه گودبرداری، در اولین فرصت اقدامات فنی در جهت مقاوم سازی انجام شود.
قناعتی در پاسخ به این سوال که آیا عامل ریزش دیواره‌های گود پروژه خیابان ایران زمین، صرفا نشت لوله فاضلاب بوده است یا خیر؟ توضیح داد: درمنطقه که گودبرداری این پروژه در حال اجرا بوده است خاک دستی وجود داشته به همین دلیل نباید بیش از 15 متر گودبرداری انجام می‌شد، البته پیمانکار این پروژه متوجه این موضوع بوده است؛ اما به دلیل بی‌توجهی و تحکیم نکردن گود، نشت لوله فاضلاب خاک را سست و منجر به ریزش دیواره‌ها شده است.
این عضو شورای شهر درباره 12 خانه ویلایی آسیب دیده مجاور محل گودبرداری ایران زمین نیز اظهار کرد: صاحب پروژه ایران زمین با مالکان خانه‌های آسیب‌دیده توافق کرده و به آنها قول داده مراحل بازسازی خانه‌هایشان را به طور کامل انجام دهد. او اضافه کرد: البته صاحب پروژه در مقابل اعتراض یکی از اهالی محل نسبت به افت ارزش خانه خود پس از بروز این حادثه ، به او قول داده خانه را به قیمت قبل از بروز حادثه خریداری می‌کند.

منبع: بنا نیوز

97 درصد از مناطق مسکونی کشور در معرض زلزله هستند

معاون سازمان ملی استاندارد گفت: 97 درصد از مناطق مسکونی کشور در معرض زلزله است و ایران ششمین کشور زلزله‌خیز در دنیا است.

به گزارش بنانیوز (BanaNews.ir) فریدون بلغاری در نخستین همایش ساخت و ساز استاندارد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در مدیریت شهری اظهار کرد: از 40 دلیل شناسایی شده در وقوع زلزله، ایران 30 نوع از این موارد را دارد.

به گفته وی ایران که از جمله ششمین کشورهای زلزله‌خیز است اما طی سال‌های گذشته با سیر نزولی تلفات زلزله روبه‌رو بوده‌ایم.

معاون سازمان ملی استاندارد افزود: از 21 میلیون خانوار و حدود 20 میلیون واحد مسکونی 30 درصد واحدهای کشور آپارتمانی و 70 درصد غیر آپارتمانی هستند.

بلغاری با اشاره به گذشت بیش از 50 سال از تدوین اولین آیین‌نامه مقررات ملی ساختمان، گفت: استانداردسازی از 3800 سال پیش در تاریخ کشور دیده شده است.

وی با اشاره به آیین نامه 2800 در خصوص ساخت و سازها گفت: 23 سال از اجرای این آیین‌نامه می‌گذرد و حدود هشت میلیون واحد مسکونی دراین مدت ساخته شده است.

کیفیت ساخت و سازها به 53 درصد رسیده است

معاون سازمان ملی استاندارد با اشاره به ساخت هشت میلیون واحد مسکونی ساخته شده در طول این مدت گفت: این واحدها از کیفیت مناسبی برخوردارند و می‌توان گفت 50 درصد مردم ساکن واحدهای ساخته شده در این مدت هستند.

بلغاری با اشاره به سرشماری سال 85 گفت: تنها 40 درصد ساخت و سازها استاندارد و مورد تایید بود و به طور متوسط سالانه 4000 نفر در حوادث زلزله و استاندارد نبودن ساخت وسازها جان خود را از دست می‌دادند.

وی افزود: در سرشماری سال 90 بهبود نسبی کیفیت ساخت و ساز دیده شده؛ به گونه‌ای که کیفیت ساخت و سازها به 53 درصد رسیده است.

تنها 21 درصد از بناهای روستاها کیفیت مناسب دارند

معاون سازمان ملی استاندارد گفت: در حال حاضر تنها 21 درصد از بناهای روستاها از کیفیت حدودا مناسب برخوردار هستند.

بلغاری تاکید کرد:‌ از انتهای سال 84 دولت سازمان ملی استاندارد را مکلف کرد تا برای ارتقای کیفیت تولیدات در مصالح ساختمانی هم افزایی داشته باشد.

به گفته وی تلاش زیادی در زمینه‌های مختلفی صورت گرفت که منجر به آموزش 80 هزار ساعتی در این زمینه شد.

افزایش کیفیت استاندارد مصالح به 88 درصد

معاون سازمان ملی استاندارد تاکید کرد:‌ در فاصله سال 85 تاکنون بیش از 7000 پروانه کاربرد علامت استاندارد صادر شده که تنها 37 درصد مصالح با کیفیت استاندارد عرضه می‌شد که اکنون کیفیت استاندارد مصالح به 88 درصد رسیده است.

بلغاری با اشاره به اینکه در سال 85 تنها یک درصد تولید شن و ماسه دارای کیفیت بود، گفت: از میان 12 واحد تولیدی در سال 85 استحکام بتن و سازه‌های تولیدی داخلی 20 درصد بود که اکنون به 80 درصد رسیده است.

تولید 5 محصول سازه با کیفیت صد درصدی

وی تاکید کرد: در حال حاضر پنج محصول سازه با کیفیت صد درصدی در کشور تولید می‌شود.

معاون سازمان ملی استاندارد با اشاره به مقایسه صدور پروانه از سال 80 تا 91 گفت: در سال 80 حدود 20 پروانه صادره داشتیم که در سال 91 به بیش از 1600 پروانه رسید.

در ادامه این همایش بختیاری، مدیر مهندسی شرکت تعاونی انبوه‌سازان مسکن و حمل و نقل با اشاره به ساخت و ساز استاندارد در کشور اظهار کرد: باید هم ساخت و ساز استاندارد و هم مصالح استاندارد به کار گرفته شود.

وی افزود: کنترل و نظارت از جمله مهمترین اقدامات ساخت و ساز استاندارد محسوب می‌شوند و در صورت فعال‌سازی بخش کنترل، مشکلات استاندارد سازی کاهش می‌یابد.

به گفته بختیاری توجه خاص انبوه سازان به ساخت و ساز استاندارد، فرصت مناسبی ایجاد کرده که باید امنیت و کیفیت سرلوحه ساخت و سازها صورت گیرد.

وی با تاکید بر کنترل و نظارت بر ساخت و سازها گفت: به تازگی دیوار پیش ساخته بتنی مناسبی که با مصالح استاندارد بکارگرفته شده ساخته شده است و امیدواریم به خوبی رواج یابد.

بختیاری بهینه سازی را در کنار استاندارسازی مناسب عنوان و اظهار کرد: باید استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و بهینه سازی در کنار استاندارد سازی مورد توجه قرار گیرد.

 

به نقل از بنا نیوز

مطالب بیشتر...

صفحه 1 از 13

<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 بعدی > انتها >>

نظر سنجی 5: درخواست شما از سری عمران

شما انتظار فعالیت موسسه سری عمران در کدامیک از زمینه های زیر را دارید؟

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز1188
mod_vvisit_counterدیروز2040
mod_vvisit_counterاین هفته7642
mod_vvisit_counterهفته گذشته13890
mod_vvisit_counterاین ماه40443
mod_vvisit_counterماه گذشته48773
mod_vvisit_counterکل بازدیدها872016

در 20 دقیقه گذشته : 31
آی پی شما : 54.226.120.183
,
امروز : 03 ارديبهشت 1393