پنجمین روز از اسفندماه مصادف با زادروز تولّد دانشمند و فیلسوف کبیر خواجه نصیرالدین طوسی که به نام روز مهندس نیز نامگذاری شده است را خدمت همۀ شما مهندسین گرامی تبریک می گوییم. به امید آینده ای روشن تر و بهتر برای جامعۀ مهندسی در تمامی شاخه ها و رشته ها ... و به امید آنکه ما مهندسین نیز بتوانیم وظیفه ای را که بر گردن ما نهاده شده است، به بهترین و کامل ترین شکل ممکن، ادا کنیم.

 

عمران در تخصص ماست 

خانوادۀ بزرگ سری عمران

گنبد سلطانیه، به عنوان یکی از شاهکارهای معماری دوره اسلامی در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) در ۴۲ کیلومتری زنجان قرار دارد. این بنا به عنوان بلند‌ترین گنبد آجری جهان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

بزرگترین گنبد از حیص مصالح در دنیا با ارتفاع 48.5 و قطر دهانه 25.5 میباشد که در سال 703 (ه.ق) به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده)جهت انتقال پیکر حضرت علی (ع) امام اول شیعیان از نجف به سلطانیه ساخته شد. این بنا در مدت 10 سال توسط 3000 نفر کارگر ساخته شد.

تزیینات و نحوهٔ ساخت این مقبره در واقع نقطهٔ عطفی در معماری آن دوران بوده به این شکل که سبکی جدید را در معماری به‌وجود آورده که از معماری سلجوقی منفک شده‌است.

این بنا شامل 8 ایوان و 8 مناره است که کفته میشود از 8 در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته است. شامل دو دوره تزئینات میباشد دور اول تزئینات آجر وکاشی بوده است که به واسطه آجر و کاشی آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است اما بعد از مدتی به دلیلی نامعلوم پادشاه (سلطان محمد خدابنده)دستور پوشانیدن تزئینات کاشی با اندود گچ را میدهد که مانند تزئینات کاشی به واسطه نقاشی روی گچ آیاتی از قرآن کریم کتاب آسمانی مسلمانان و ذکر نام خداوند و اسامی پیامبر اسلام و امام اول شیعیان و نام پادشاه نوشته شده است.

گنبد سلطانیه شامل سه بخش اصلی ورودی، تربت‌خانه و سردابه‌است.

پادشاه الجایتو پس از نومید شدن از انتقال پیکر حضرت علی (ع) از خاک نجف و کربلا به سلطانیه انتقال داد و در ساخت قسمتی از گنبد استفاده کرد که به تربتخانه مشهور است. پادشاه وصیت کرده بود که در سردابه دفن شود.الجایتو 2 سال بعد از اتمام ساخت گنبد در سن 34 سالگی بر اثر بیماری درگذشت

سردابه محل دفن پادشاه است اما عده ای از مورخان اینگونه نوشته اند که پادشاه در محلی غیر از سردابه دفن شده.

گفته می‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از این گنبد الگوبرداری شده‌است. بنای این گنبد که بعد از گنبدهای سانتاماریا دلفوریه و ایاصوفیه سومین گنبد بزرگ دنیاست.

 

http://www.bananews.ir/

 

http://www.bananews.ir/

 

منبع خبر: بنا نیوز

موسسه انتشارات دانشگاه تهران، از همه دانشگاه‌ها و ناشران دانشگاهی برای شرکت در فراخوان بیست و سومین دوره کتاب های برتر دانشگاهی دعوت به عمل می آورد.

برای ارسال کتاب به بیست ‌و سومین دوره انتخاب کتاب های برتر دانشگاهی می‌بایست:

1.چاپ نخست کتاب در سال1392باشد؛

2. همگی یا یکی از مؤلفان و مترجمان عضو هیأت علمی یکی از دانشگاه‌های کشور باشند؛

3. سه نسخه از کتاب به‌همراه فهرست سوابق علمی و پژوهشی پدیدآورندگان ارسال شود.

4. درمورد کتاب های ترجمه حدود 50 صفحه ار کتاب اصلی ارسال شود.

همچنین در این دوره، کتاب‌هایی که اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها به زبان‌های خارجی تألیف کرده‌اند، در بخش بین‌الملل بررسی خواهد شد،همچنین اساتید دانشگاههای کشورهای فارسی زبان و نیز سایر اساتید ایرانی شاغل در دانشگاههای خارج از کشور هم می توانند آثار خود را به جشنواره ارسال کنند...

آخرین فرصت ارسال کتاب تا پایان مرداد ماه 1393خورشیدی است. مراسم پایانی و قدردانی از مؤلفان و مترجمان برتر در نیمه دوم سال جاری برگزار خواهد شد.

آدرس: انتهای خ کارگر شمالی- خ شانزدهم(شهید فرشی مقدم)-موسسه انتشارات دانشگاه تهران

تلفن: 88001080- 88009326 - 88012080

دورنگار: 88009326-88012077

 

منبع خبر: بنانیوز

معاون وزیر راه شهرسازی اعلام کرد:‌ شرایط خرید و فروش واحدهای مسکن مهر حداکثر تا پایان هفته جاری تصویب و ابلاغ خواهد شد.

محمد پژمان - رییس سازمان ملی زمین و مسکن - درباره نهایی شدن شرایط خرید و فروش واحدهای مسکن مهر اظهار کرد: در دستورالعمل جدید، خرید و فروش واحدهای مسکن مهر آزاد شده و کسانی که صاحب سند شده‌اند می‌توانند نسبت به فروش واحدهای خود اقدام کنند.

وی افزود:‌ در بحث خرید و فروش واحدهای مسکن مهر دو موضوع مهم مدنظر است؛ یکی اینکه سند اعیان در گرو بانک و سند عرصه دست سازمان ملی زمین و مسکن است و باید در این نحوه واگذاری‌های اسناد، شفاف‌سازی کامل شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: این موضوعات در جلسه‌ای که این هفته در وزارت راه و شهرسازی تشکیل می‌شود بررسی خواهد شد و نهایتا تا پایان هفته نهایی و اعلام می شود.

 طرح مسکن مهر به منظور خانه‌دار شدن دهک‌های ضعیف جامعه در دولت نهم در حاشیه شهرها اجرا شد و در قالب مالکیت 99 ساله واحدهای مسکونی به متقاضیان واگذار شد اما این واحدها که تعداد آن دو میلیون و 300 هزار مورد است از ابتدا خرید و فروششان ممنوع بود اما به دلیل رایج شدن خرید و فروش‌های غیر قانونی قرار شد معامله این واحدها آزاد باشد اما شرایط آن هنوز اعلام نشده است.

بر اساس آخرین دستورالعملی که در این زمینه به دفتر وزیر راه و شهرسازی ارائه شده، امکان نقل و انتقال واحد‌های مسکن مهر که پیشرفت بالای 80 درصد دارند نیز فراهم شده است.

و در مواردی که پول‌ پرداخت شده اما واحد‌ها آماده تحویل نیستند امکان شرایط نقل و انتقال وجود ندارد.

این شرایط برای متقاضیانی که 70 درصد وجه خود را پرداخت کرده‌اند و واحد‌های آماده بهره‌برداری دارند، صورت خواهد گرفت.

نریمان با بیان این‌که کسانی که واحدهایشان آماده‌ تحویل است، می‌توانند برای نقل و انتقالش برنامه‌ریزی کنند و این افراد با مراجعه به بانک مسکن می‌توانند بر اساس ضوابط ، جایگزین متقاضی اول شوند.

منبع خبر: بنا نیوز

 

مختصری از 16 آذر 1332 ...

پس از کودتای 28 مرداد آن سال که به سرکردگی انگلستان و آمریکا انجام شد و به برکناری نخست وزیر محبوب وقت، دکتر محمد مصدق منجر گردید، تظاهرات و اعتصاب های پراکنده ای (عمدتا از سوی نهضت مقاوت ملی) نسبت به محاکمۀ مصدق در دانشگاه تهران صورت می گرفت. چندی بعد روابط ایران و بریتانیا که در زمان دکتر مصدق قطع شده بود، مجددا شکل تازه ای به خود گرفت. در همین راستا ریچارد نیکسون از سوی دولت وقت ایالات متحده راهی ایران شد. این موضوع بهانه ای برای اعتراض گسترده تر دانشجویان فراهم نمود. به طوریکه از 14 آذر ماه، بیانیه هایی از سوی آنها در دانشگاه تهران منتشر شد. این تحرک سرتاسر دانشگاه تهران را فرا گرفت و با سخنرانی اعتراضی دانشجویان در کلاسهای درس همراه گردید. رژیم شاهنشاهی به منظور جلوگیری از هرگونه نا امنی بیشتر در دانشگاه، در روز 16 آذر توسط نیروهای امنیتی به دانشگاه حمله کرده و و چندین دانشجو را زخمی و عدۀ زیادی را بازداشت نمود. در همین یورش، 3 تن از دانشجویان به نام های احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگنیا، به ضرب گلولۀ نیروهای نظامی به شهادت رسیدند... پس از آنکه نیروهای امنیتی و سربازان ارتش شاهنشاهی، فضای دانشگاه را در دست گرفته و اعتراضات را سرکوب نمودند، روز بعد نیکسون در همان دانشگاه، مدرک دکتری افتخاری حقوق را دریافت نمود!

حضور چشمگیر دانشجویان در این صحنه و اعتراض آنها به اقدامات رژیم شاهنشاهی و شهادت این سه عزیز، باعث شد از آن پس این روز به عنوان روز دانشجو نام گذاری گردد... درورد بر آن دانشجویان و تمامی دانشجویان فعال و هوشمند این مرز و بوم

 

حامی همیشگی دانشجویان

خانوادۀ بزرگ سری عمران