هر کس به واسطه شغل و حرفه‌اش به طور طبیعی با ریاضی آشنایی دارد و به نوعی آن را در زندگی روزمره به کار می‌برد. بنابراین انتظار می‌رود که ما نیز به‌عنوان یک مهندس، مفاهیم اصلی ریاضی را یاد گرفته و از کاربردهای مختلف آن در فضای کاری خود بهترین بهره را ببریم. نکتۀ اساسی آن است که بر خلاف تصور بسیاری از ما، یادگیری ریاضیات بیشتر احتیاج به تمرین دارد تا استعداد، از این‌رو به شما توصیه می‌کنیم که برای افزایش اعتماد به نفس خود در محیط‌های کاری، علم ریاضیات را با تمرین، به اندازۀ لازم یاد بگیرید.

اما ریاضیات در کنکور کارشناسی ارشد عمران؛

سبک سوالات این درس در کنکور کارشناسی ارشد عمران در سال‌های اخیر دچار تغییراتی شده و این موضوع به دلیل استفادۀ طراحان از چند کتاب جدیدالتألیف زبان اصلی می‌باشد. بیان جدید سوالات مطرح شده در سال‌های اخیر، باعث شده که بسیاری از دانشجویان نسبت به این درس دید اشتباهی پیدا کنند. ضمناً مطالعۀ کامل این درس به دلیل ماهیت گسترده‌ای که دارد، کار طاقت فرسا و کم نتیجه‌ای است و این یعنی باید کمی هوشمندانه‌تر تصمیم گرفت. بهترین روش برای نتیجه گرفتن در کنکور، آشنایی با سبک جدید طرح سوالات (با خواندن کتابی مناسب) و انتخاب هوشمندانۀ مباحث است. سؤالات ریاضی کنکور سال95نشان داد که با مطالعۀ کتاب ریاضیات سری عمران می‌توان بخش اعظمی از سؤالات را پاسخ داد، زیرا تطابق بسیار زیادی بین سؤالات کنکور و تمرین‌های این کتاب‌ها وجود دارد و این موضوع سبب می‌شود تا اعتماد به نفس بالایی در هنگام پاسخگویی به سؤالات به‌وجود آید. در سال گذشته دانشجویانی که با این کتاب‌ها درس ریاضیات را یاد گرفتند، این موضوع را بارها بیان کردند.

دلیل رضایت دانشجویان و نتیجه گرفتن آنها در آزمون کارشناسی ارشد آن است که مطالب موجود در هر فصل کتاب به قسمت‌های کوچک و هر قسمت به زیرشاخه‌های کوچک‌تر تقسیم شده است و در نهایت تمرین‌ها مطابق با یک دسته‌بندی فوق‌العاده در ذهن آنها جای خود را پیدا کرده است. از این رو وقتی یک دانشجو در سر جلسۀ امتحان با سؤال ریاضی روبرو می‌شود، به سادگی راه‌حل آنها را در ذهن پیدا کرده و قادر به حل آن سؤالات است. در ادامه مباحث مطرح در هر یک از کتاب‌ها و بودجه‌بندی سؤالات کنکور کارشناسی ارشد در 10 سال اخیر را خدمت شما عزیزان ارائه می‌کنیم:

الف) مباحث مطرح شده در درس ریاضی عمومی (1):

1- حد 

2- مجانب و پیوستگی

3- مفهوم مشتق و تکنیک‌های مشتق‌گیری                   

4- کاربردهای مشتق

5- تکنیک‌های انتگرال‌گیری                                                

6- انتگرال معین و ناسره

7- کاربرد انتگرال                                                             

8- مختصات قطبی

9- اعداد مختلط                                                               

10-دنباله و سری

در آزمون‌های 10 سال اخیر، از مجموع 15 سؤال مجموعۀ ریاضیات، معمولاً 5 سؤال به درس ریاضی عمومی (1) اختصاص داده شده است که بودجه‌بندی آن به شرح زیر است:

 

نکته: اولویت مطالعه هر مبحث که به صورت اولویت اول، دوم و سوم در ستون آخر جدول نوشته شده است، با در نظر گرفتن تاثیر مجموع عوامل زیر مشخص گردیده است:

1- میزان اهمیت آن مبحث در یادگیری مباحث بعدی (نقش پایه ای و پیش نیاز مبحث موردنظر)
2- شانس پاسخگویی به تست مرتبط با آن مبحث (یعنی مبحثی که بتوان تست آن را در کنکور بدون دردسر حل کرد)
3-
تعداد سوالات مطرح شده از آن مبحث در کنکور

ب) مباحث مطرح شده در درس ریاضی عمومی (2):

1- توابع برداری                             

2- رویه‌ها و خم‌ها

3- توابع چند متغیره                                                           

4- مفهوم گرادیان و کاربردهای آن

5- کاربرد مشتق در توابع چند متغیره                                  

6- انتگرال دوگانه

7- انتگرال سه‌گانه                                        

8- انتگرال روی خم

9- انتگرال روی سطح

در آزمون‌های 10 سال اخیر، از مجموع 15 سؤال مجموعه ریاضیات، معمولاً 5 سؤال به درس ریاضی عمومی (2) اختصاص داده شده است که بودجه‌بندی سؤالات آن به شرح زیر می‌باشد:

 

ج) مباحث مطرح شده در درس معادلات دیفرانسیل:

1- معادلات مرتبۀ اول        

2- معادلات مرتبۀ دوم و بالاتر                  

3- حل معادله به کمک سری‌ها

4- تبدیل لاپلاس                 

5- دستگاه معادلات دیفرانسیل مرتبه اول خطی      

6- یادآوری مفاهیم ریاضی عمومی (1)

در آزمون‌های 10 سال اخیر، از مجموع 15 سؤال مجموعه ریاضیات، معمولاً 5 سؤال به درس معادلات دیفرانسیل اختصاص داده شده است که بودجه‌بندی سؤالات آن به شرح زیر می‌باشد: