یکی از تغییرات ویرایش جدید کتاب بانک محاسبات نسبت به ویرایش قبلی، حذف 4 آزمون ابتدایی آن (شهریور 86 ، اسفند 87 ، خرداد و اسفند 89) از کتاب حاضر می‌باشد که دلایل مهم این امر را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

1- افزایش بی‌سابقه قیمت کاغذ و هزینه‌های چاپ کتاب به میزان بیش از 5 برابر نسبت به سال گذشته به‌صورتی که با حذف نکردن آزمون‌های فوق قیمت کتاب حدود % 35 افزایش می‌یافت.

2- تغییرات اساسی آیین‌نامه‌ها و مباحث مقررات ملّی ساختمان از سال 1392 که موجب عدم توانایی پاسخ‌گویی مستقیم به بسیاری از سؤالات آزمون‌های مذکور گردیده و مؤلف مجبور به ویرایش یا تغییر این سؤالات شده است.

3- تغییرات اساسی در سبک و سیاق طرح سؤالات در دوره‌های اخیر به‌صورتی که بررسی سؤالات گذشته و قدیمی‌تر علاوه‌بر صرف زمان زیاد، بازدهی چندانی نیز برای داوطلب نخواهد داشت.

4- افزایش مجموع تعداد آزمون‌های برگزار شده از سال 86 تا 97 (17 دوره) و عدم فرصت کافی داوطلبان و مهندسین عزیز در ایام نزدیک به آزمون برای بررسی آزمون‌های مورد نظر، در حالی‌که در همین کتاب، 13 آزمون (از سال 90 تا 97) به‌صورت کامل بررسی شده و دامنة سؤالات مناسبی برای کسب آمادگی لازم برای شرکت در آزمون می‌باشد.

5- تکرار شدن بسیاری از سؤالات آزمون‌های گذشته در آزمون‌های بعدی به‌صورتی که داوطلب با بررسی آزمون‌های اخیر، به نوعی سؤالات آزمون‌های گذشته را نیز بررسی نموده است.

تذکر مهم: توجه داشته باشید سؤالات 4 آزمون حذف شده با پاسخ‌های کاملاً تشریحی، مشابه سایر آزمون‌های موجود در کتاب و به‌صورت کاملاً رایگان در سایت سری عمران بارگذاری شده است و مهندسین علاقمند می‌توانند جهت مطالعه بیشتر آنها را از لینک های زیر دریافت و بررسی نمایند.دانلود سوالات و پاسخ های تشریحی آزمون محاسبات - شهریور 86

دانلود سوالات و پاسخ های تشریحی آزمون محاسبات - اسفند 87

دانلود سوالات و پاسخ های تشریحی آزمون محاسبات - خرداد 89

دانلود سوالات و پاسخ های تشریحی آزمون محاسبات - اسفند 89