نکات مهم ثبت نام آزمون کارشناسی رسمی به زبان ساده

 

  • برای ثبت نام و شرکت در آزمون آیا باید 5 سال از مدرک لیسانس بگذرد؟

خیر. 5 سال سابقه کاری تا زمان آزمون نیاز هست. لازم نیست حتما این 5 سال بعد از لیسانس باشد. 5 سال سابقه کاری می تواند در یک شرکت یا یک پروژه بوده و یا تجمیع فعالیت در شرکت ها و پروژه های مختلف باشد.

 

  • آیا باید 5 سال سابقه بیمه داشته باشیم؟

خیر. برای ارائه سابقه کار نیازی به بیمه نیست. موقع ثبت نام بایستی یک اظهارنامه روی کاغذ بنویسید که در این بازه های زمانی (بازه های زمانی قید شوند) در این شرکت ها یا پروژه های مشغول بوده اید. سپس آن اظهار نامه را مهر یا امضا کرده و در مراحل ثبت نام اسکن آن را بارگذاری کنید. در مرحله مصاحبه این اظهارنامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

  • بومی بودن بر اساس استان است یا شهرستان؟

طبق دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون، استان محل سکونت شما ملاک بومی بودن محسوب می شود. البته موقع ثبت نام بایستی شهرستان مد نظر برای فعالیت کارشناسی رسمی را نیز اعلام نمایید. اگر شهرستان مد نظر شما ظرفیتی برای پذیرش ندارد، از شهرستان های نزدیک تر داخل همان استان نیز می توانید انتخاب کنید.

 

  • سهمیه جانبازان، ایثارگران و ... به چه صورتی است؟

30% ظرفیت های اعلام شده متعلق به این گروه از داوطلبان آزمون می باشد. یعنی اگر 10 نفر ظرفیت اعلام شده، 3 نفر آن متعلق به داوطلبان واجد شرایط سهمیه بوده و 7 ظرفیت باقی مانده متعلق به سایر داوطلبین آزمون است.

 

  • با چه مدرکی می توان در آزمون شرکت نمود؟

ملاک مدرک لیسانس شما می باشد. برای رشته راه و ساختمان مدارک لیسانس عمران، معماری، شهرسازی و راه و ساختمان قابل قبول است. سایر مدارک از قبیل مهندسی تکنولوژی عمران و تکنولوژی معماری نیز در آزمون های قبل مورد قبول بوده اند. برای سایر مدارک (مثلا کارشناسی ناپیوسته تکنولوژی عمران و یا معماری) بایستی از دفتر مرکزی کارشناسان رسمی استعلام بگیرید. برای این کار می توانید سوال خود را در بخش مربوطه در تالار گفتمان ویژۀ آزمون درج کنید تا کارشناسان آن مرکز پاسخ شما را بدهند.

تالار گفتمان ویژه آزمون کارشناسان رسمی

توجه: این تالار توسط کارشناسان مرکز قوه قضاییه راه اندازی شده و به موسسه سری عمران ارتباطی ندارد.